loader image
D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0

TAPP Sepetiniz

D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0
Toplam: 0,00
No products in the cart.
30 gün ücretsiz iade ve 12 aya kadar taksit imkanı TAPP Water Türkiye'de.

Sağlıklı içme suyu için su filtresine ihtiyacım var mı?

Sağlıklı içme suyu için su filtresine ihtiyacım var mı?Evdeki musluk suyundan gelen su aslında insanların ve hayvanların içmesine teknik olarak uygundur. Avrupa’da ve Türkiye’de musluk suyunun içime uygun olduğu söyleniyor. Peki, sen evindeki musluk suyuna güveniyor musun? Endişelenmeye gerek var mı?

Eski su altyapıları tehlike yaratır mı?

Avrupa’da temiz içme suyu genellikle musluktan temin edilebilir. Bununla birlikte içme suyu altyapısı birçok ülkede zamanla eskir ve musluğunuzdan ilk yıllarda olduğu gibi sağlıklı musluk suyu akmayabilir. Kırık ve tıkanmış atık su boruları, içme su borularına karışarak musluk suyunu tehlikeye atabilir. 

Avrupa’daki bazı su borularının 100 yıldan daha eski olduğu biliniyor. Yapılan araştırmalara göre, içme suyu geçen su boruları 5-10 senede bir yenilenmeli veya temizlenmelidir. Artan nüfus, kentleşme ve iklim değişikliği gibi etkenler günümüzde musluk suyundan akan suyu riske sokuyor. Avrupa’daki su altyapısının yenilenmesi ve su borularının yenilenmesi için 45 milyar € bütçe çıkarılmıştır. 

Türkiye’de aynı şekilde musluktan gelen su her ne kadar içilebilir görünse de binamızdaki ve mahallemizdeki su borularının ne zaman yenilendiğini bilmiyoruz. Bu nedenle sağlıklı su içmek için musluk filtresi kullanmalısınız. Musluk filtresi, musluktan akan suyu filtreleyerek suyun tadını güzelleştirir ve kötü kokuyu nötrler. 

Binamızdaki su boruları ne kadar eski?

Binamızdaki su borularının ne kadar eskidiği ve deforme olduğunu anlamak zordur. Örneğin, Avrupa’da 1970’lerde yapılan evlerin 2040 ila 2070 arasında yenilenmesi zorunludur. Fakat bu oldukça uzun bir süredir ve bu süreçte su borusunda oluşan deformasyon sağlığımızı riske atabilir. Su borusunda biriken kurşun, arsenik ve kalay gibi ağır metaller ev halkı için risk oluşturur. Mutfaktaki musluğa takılan pratik su filtresi sayesinde ailenizin sağlığını güvence altına alabilirsiniz. 

Musluk suyu hakkındaki düşünceler nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre Avrupa’da musluk suyuna olan güven günden güne azalıyor. 75 milyondan fazla Avrupalı, musluk suyuna olan güveni azaldığı için dışarıdan su alıyor ve şişe su tüketiyor. Avrupa’da su sağlayıcıları tarafından yapılan raporlara göre aslında şişe su ile musluk suyu arasında kalite farkı bulunmuyor. Yapılan denetimlere göre musluk suyu sağlıklı olmasına rağmen Avrupa’da halk tarafından musluk suyu tercih edilmiyor. 

Bazı bölgelerdeki musluk suyunun yüksek klorlu olması, sert bir tadı olması ve ağır kokması, insanları musluk suyundan uzaklaştırıyor. Son 10 yılda musluk suyu kullanımı azalırken, şişeli su satışları artıyor. 

Şişe su güvenli midir?

Şişe su, damacana su aslında musluk suyundan daha güvenli değildir. Orb Media çalışmasına göre tüm şişelenmiş suyun% 93’ünün, önde gelen 11 markanın 250’den fazla şişesinde yapılan testlerden sonra mikro plastik içerdiğini buldu. Yani musluk suyundan endişe edenler daha güvenli olduğunu düşünerek şişe su alıyorlar ve bu sefer de BPA ve plastik tüketimine maruz kalıyorlar. 

Şişe su yerine musluk suyu filtresi kullanmak sağlığınız için daha etkili olacaktır. 

Sağlıklı içme suyu için bir su arıtıcısına ihtiyacım var mı?

Musluk suyu filtresi kullanmak, içme suyunun tadını ve kokusunu iyileştirdiği için senin için içimi daha kolay olacaktır. Musluk suyu filtresi, suyun içindeki zararlı mikroorganizmaları filtreleyerek daha sağlıklı su içmeni sağlar. 

Mikro plastiklerin, klor ve diğer ağır metallerin filtrelendiği musluk arıtıcısı sayesinde sağlığını sigorta altına almalı ve plastik su şişelerinden uzak kalmalısınız. 

Kaynak 1: http://www.caixabankresearch.com/sites/default/files/documents/36-37_dossiers_3_ing_4.pdf

Kaynak 2: https://www.europeandrinkingwater.eu/

Shopping Cart
Scroll to Top