loader image
D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0

TAPP Sepetiniz

D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0
Toplam: 0,00
No products in the cart.
30 gün ücretsiz iade ve 12 aya kadar taksit imkanı TAPP Water Türkiye'de.

En İyi Su Filtresi Seçimi

Bu makalemiz internette karşına çıkan ‘’en iyi 10 su filtresi’’ içerikleri gibi değild. Su Filtresi Seçimi makalemizin amacı gerçekten sana yardımcı olabilmek ve su filtrelerini detaylıca sana anlatmak. 

Avrupa ve Kuzey Amerika’da musluk suyu ile ilgili yapılan araştırmalara bakarsak, musluktan gelen suyla ilgili en yaygın sorun, klordan dolayı meydana gelen tat ve kokudur. Fakat bunun yanı sıra bu ülkelerdeki insanların mikroplastikler, kurşun, diğer ağır metaller, farmasötikler, hormonlar, klor, florür ve diğer birçok madde hakkında artan endişeleri de bulunuyor. Bu makalemizde, ihtiyaçlarına en uygun su filtresini seçmene yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Musluk suyu nereden geliyor?

Avrupa ve Kuzey Amerika’daki evlerin çoğuna kamu su hizmet dağıtıcıları hizmet veriyor. Bunun amacı halkın, çiftliklerin ve endüstrilerin temiz musluk suyuna erişmesidir. Bu ülkelerde musluk suyu içerik, test, kontrol ve raporlama açısından EPA ve AB (ve yerel belediyeler) tarafından büyük ölçüde araştırılır. Aslına bakarsan musluk suyu, çoğu ülkede şişelenmiş sulardan çok daha fazla kontrole girer. Musluk suyunda görülen  her madde için İzin Verilen Maksimum Seviye (MAL) bir güvenlik tamponu oluşturur.

Kamu musluk suyu tedarikçileri, suyu patojenlerden (öncelikle kötü bakteriler) korumak için suya klor ekler. Musluk suyu klorlanmadan önce genellikle aktif karbon ile filtrelenir, bazen pH ayarlanır. Musluk suyunun boru korozyonunu kontrol etmek için az miktarda kimyasal eklenir( fosfatlar, silikatlar, kalsiyum hidroksit, sodyum hidroksit, sodyum bikarbonat ve sodyum karbonat gibi).

Yerel su sağlayıcısı, suyun güvenli olduğunu söylüyorsa, musluk suyundan dolayı hastalanmak pek olası değildir. Daha uzun vadede klor tüketimi, musluk suyunda mevcut olan küçük ağır metal konsantrasyonları, farmasötikler ve düzenlenmemiş maddelerin (örneğin Mikroplastikler) insan sağlığı açısından bir riski olabilir. Bu durum özellikle bebekler ve çocuklar için geçerlidir. Ama gerçek şu ki, musluk suyu içme riskinin uzun vadede ne kadar büyük olduğunu henüz dünya olarak bilmiyoruz.

Su kaynağı bir kuyu ise, en iyi su filtresine karar vermeden önce suyunuz bir laboratuvar tarafından test edilmelidir.

Su, kaynağından musluğa nasıl ulaşıyor?

Su arıtıldıktan ve test edildikten sonra, musluk suyu sistemine girer. Bu işlem her mahalleye su taşıyan su boruları ve daha sonra her binaya taşıyan su boruları tarafından musluk suyu evimize ulaşır. Borular tipik olarak dökme demir, bakır, çelik veya bir çeşit PVC / PEX’dir. 1920 ile 1986 yılındaki su boruları incelendiğinde bazı şebekeler kurşun boruya sahip olduğunu görüyoruz. Borular kurşun içermedikçe, su altyapısı kirlenme açısından bir risk oluşmaz.

Kaynak: Paul M. Bradley, US Geological Survey. 

Musluğunuzdan gelen su ile ilgili sorunlar neler?

Son olarak musluk suyu, ister müstakil bir ev ister çok katlı bir konut olsun, bir şekilde sizin evinize giriyor. Burada endişe duyulan birkaç nokta var: 

A) Boru korozyonu: Su borularındaki kurşun ana sorun değil fakat plastik borular ve kurşun maddesi bir araya gelince tehlike yaratabiliyor)

B) Su depolama tankları: Çünkü buradaki su klorlanmış olsa bile bakteri üremesine neden olabilir (Özellikle yüksek binalar ve su kesintilerinin yaygın olduğu ülkelerde, örneğin Meksika)

C) Borularda kalan su:  Bakterilerin büyümesine veya diğer korozyon türlerine neden olabilecek uzun süre borularda veya su filtrelerinde bekleyen su

Diğer bir yaygın sorun ise, su filtrelerinin bakımı ve düzenli olarak değiştirilmemesidir. Evde tipi  sürahi su filtreleri incelendiğinde birçok hanenin aslında filtrelenmemiş musluk suyundan daha kötü filtrelenmiş musluk suyu içtiği bulunmuştur. Bunun nedeni, filtrelerin ve tankların içinde bakterilerin üremesi ve filtreleri tıkayarak zamanla kirletici maddeleri biriktirmesidir. Bu nedenle, filtrelerin her zaman talimatlara göre bakımı yapılmalı ve düzenli olarak değiştirildiğinden emin olunmalıdır. Uzun bir tatilden sonra su boruları ve filtreleri her zaman yıkanmalı ve kullanılmış filtreler değiştirilmelidir.

Musluk suyunun tadı nasıldır?

Musluk suyuyla ilgili en önemli nokta tat ve koku konusudur. Musluk suyu içmek güvenli olsa bile tadı veya kokusu iyi olmayabilir. Bunun nedeni genellikle suyun içindeki klor veya kloramin ile birlikte yüksek mineral içeriğine sahip olmasıdır. Bu içerikler suyu ”sert” olarak tanımlamamıza sebep olur. Fakat bu durum kişiden kişiye değişebilir. Bir kişiye harika tadı olan su, bir başkası için düz, tatsız veya sert olarak kabul edilebilir. Bu nedenle tat tercihi, su filtresi seçiminde anahtar bir husustur.

Musluk suyunu kim içmeli?

Sağlıklı yetişkinler kimyasallara bebeklere, çocuklara ve özel kronik rahatsızlıkları olan insanlara göre çok daha fazla tolerans gösterir. Musluk suyu ağır metallerlerin yanı sıra nitratlar, klor bi-ürünleri, patojenler ve büyük olasılıkla mikroplastikler de içerir. Bu nedenle gençlere ve savunmasız kişilere karşı daha dikkatli olmanız önerilir.

Shopping Cart
Scroll to Top