0

TAPP Sepetiniz

0
Toplam: 0,00
No products in the cart.
30 gün ücretsiz iade ve 12 aya kadar taksit imkanı TAPP Water Türkiye'de.
Ürünlerimiz

ARITMA VE FİLTRE

YENİ

EcoPro Compact Arıtma Filtresi

Ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi ile 100+ kirleticiyi temizler

1.590 TL'den başlayan fiyatlar

Sürdürülebilir ve Kompakt

2 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede lezzetli ve sağlıklı su • MyTAPP ve E-posta ile kartuş değiştirme bildirimleri

DAHA İYİ KİREÇ FİLTRESİ

EcoPro Arıtma Filtresi

Ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi ile 100+ kirleticiyi temizler

1.490 TL'den başlayan fiyatlar

Sürdürülebilir ve Taşınabilir

3 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede lezzetli ve sağlıklı su • MyTAPP ve E-posta ile kartuş değiştirme bildirimleri

EN ÇOK SATAN

Eco Su Arıtma Filtresi

Sürdürülebilir ve Taşınabilir

Ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi ile 80+ kirleticiyi temizler

1.290 TL'den başlayan fiyatlar

3 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede lezzetli ve sağlıklı su • MyTAPP ve E-posta ile kartuş değiştirme bildirimleri

YENİ

PitcherPro Arıtmalı Sürahi

Cam sürahi ile ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi

1.290 TL'den başlayan fiyatlar

Sürdürülebilir ve 1,45 L Cam

3 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede lezzetli ve sağlıklı su • 1.45 L su hacmi • Organik yedek kartuşlar • Her bir kartuş 600 L arıtma kapasiteli

EN ÇOK SATAN

ShowerPro Duş Filtresi

Sürdürülebilir ve Yüksek Kapasiteli

4 aşama ile ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi

1.190 TL'den başlayan fiyatlar

6 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede sağlıklı ve kaliteli duş • Organik yedek kartuşlar • Her bir kartuş 40.000 L kapasiteli

YEDEK KARTUŞ ve AKSESUAR

EcoPro Yedek Kartuş

EcoPro Compact Yedek Kartuş

ShowerPro Yedek Kartuş​

PitcherPro Yedek Kartuş​

Taşınabilir ve katlanabilir matara

Ömür boyu garanti TAPPhero+

Peşin fiyatına 3 taksit.

1-3 günde ücretsiz hızlı teslimat.

30 gün ücretsiz iade.

0

TAPP Sepetiniz

0
Toplam: 0,00
No products in the cart.
30 gün ücretsiz iade ve 12 aya kadar taksit imkanı TAPP Water Türkiye'de.

Aktif karbon filtreleri musluk suyunu nasıl arıtıyor?

Aktif karbon filtreleri, musluk suyunu kirleten etkenleri, kötü kokuyu ve kötü tadı temizleyen mucizevi bir araçtır. Peki, sen aktif karbon filtre kullanıyor musun? Şimdi sizlere aktif karbon filtrelerin nasıl çalıştığını ve ne işe yaradığını açıklayalım.

Aktif karbon filtreleri nasıl çalışır?

Aktif karbon filtreleri bazen kömür filtresi olarak da geçiyor. Aktif karbon filtresi, granüler veya blok formda, son derece gözenekli olduğu düşünülen küçük karbon parçaları içerir. Sadece 4 gram aktif karbon, bir futbol sahasına (6400 m2) eşdeğer bir yüzey alanına sahip olur. Aktif karbon filtreleri suyu kirleten maddeleri temizlemek için büyük bir yüzeyi kullanıyor.

Musluk suyu, aktif karbon filtrelerden aktığında suyun içindeki kimyasallar karbona yapışarak daha temiz su çıkışı sağlar. Aktif karbon filtrelerinin çalışma performansı suyun akışına ve sıcaklığına bağlıdır. Bu nedenle, daha küçük aktif karbon filtrelerin çoğu düşük basınçlı ve soğuk suyla kullanılması tavsiye edilir.

Aktif karbon filtrelerinin nasıl bir performas gösterdiği musluktan gelen suyun kalitesine de bağlıdır. Hindistan cevizi kabuklarından meydana gelen aktif karbon filtresi, bugüne kadar bilinen en iyi su filtrelerinden biridir.

Su filtresinin ne kadar iyi olduğunu gösteren bir diğer faktör ise filtreden geçebilen parçacıkların boyutudur. Granüler aktif karbonun (GAC), malzemesi gözenekli olduğu için belirli bir sınırı yoktur. Genellikle karbon bloklar biçimindeki aktif karbon filtreler genellikle 0.5 ila 10 mikron arasında bir gözenek boyutuna sahip oluyorlar. En küçük boyutlardaki su filtrelerinin sorunu, su partiküllerinin bile geçmekte zorlandığı bu filtrelerden su çok yavaş akar. Bu nedenle en yaygın karbon filtreler genellikle 1-5 mikron arasındadır.

Aktif karbon filtreleri musluk suyundan neyi temizler?

Aktif karbon filtreleri musluk suyunda bulunan kirleten etkenleri ve kimyasallar dahil yüzlerce maddenin azaltılmasında etkilidir. Aynı zamanda, EPA ve NSF tarafından yapılan çalışmalar, 60-80 kimyasalın etkili bir şekilde sudan temizlendiği musluk suyundaki 30 kimyasalın da etkili bir şekilde azaltıldığı ve 22 maddede de orta dereceli bir azalmanın olduğu görülmüştür.

Aktif karbon filtrenin, musluk suyunuzu ne kadar temizlediği, filtrenin kalitesine ve çeşidine bağlıdır. Bu nedenle aktif karbon filtre seçerken mutlaka musluk suyunuzu göze almalısınız.

EPA’ya (ABD’deki Çevre Koruma Ajansı) göre Aktif karbon filtreleri musluk suyundan THM (klor çeşidi) de dahil olmak üzere 32 organik madde, 14 farklı pestisit, en yaygın 12 herbisit çıkarılmalıdır.

Kömür su filtresinin musluk suyundan temizlediği kimyasalları aşağıdan görebilirsiniz:

Klor (Cl)

Avrupa ve Kuzey Amerika’daki binalardaki musluk suyunun çoğu, yüksek düzeyde kontrol edilmiş, test edilmiş ve içime uygun olduğuna dair sertifikalıdır. Musluk suyunu daha güvenli hale getirmek için klor da ekleniyor fakat musluk suyuna eklenen klor, suyun tadını ve kokusunu kötüleştiriyor. Aktif Karbon filtreler, klor ve buna bağlı kötü tat ve kokuyu gidermeye uygundur. Yüksek kaliteli aktif karbon filtreler %95 ve üzerindeki kloru sudan arındırır. Bu aşamada klorür ile klor birbirine karıştırılmamalı. Çünkü aktif karbon filtreler klorürürü tamamen temizlemez, musluk suyunda klorür kalır.

Klor bi-ürünleri

Musluk suyu ile ilgili toplumdaki en büyük endişe, potansiyel olarak kanserli olarak tanımlanan THM gibi klordan elde edilen yan ürünlerdir (VOC). Aktif karbon filtre, bu maddelerin temizlenmesinde diğer tüm filtre teknolojilerinden daha etkilidir. EPA’ya göre, aktif filtreler, en yaygın 32 klor ve yan ürününü temizler. Musluk suyu raporlarında ölçülen en yaygın madde THM’lerdir.

Klorür (Cl-)

Klorür, kan hacminin, kan basıncının ve vücuttaki diğer sıvıların pH’ının korunmasına yardımcı olan doğal bir mineraldir. Musluk suyundaki aşırı klorür tuzlu bir tada neden olabilir. Klorür, sağlığa olumsuz etkisi olmayan musluk suyunun doğal bir bileşenidir ve zararlı bakteri ve virüslerden kaynaklanan içme suyunun klorlama sürecinin bir parçasıdır. Filtrelenmesi veya temizlenmesi gerekmez, ancak aktif karbon filtreler genellikle klorürü% 50-70 oranında azaltır.

Tarım ilacı

Pestisitler, yeraltı kaynağı, göller, nehirler, denizler ve bazen de yabani otları kontrol etmek için kullanılan maddelerdir. Aktif Karbon su filtresi, Chlordane, Chlordecone (CLD / Kepone), Glifosat (Yuvarlama), Heptaklor ve Lindan gibi en yaygın 14 pestisitin sudan temizlenmesini amaçlar.

Herbisitler

Yabani ot öldürücüler olarak da bilinen herbisitler, istenmeyen bitkileri kontrol etmek için kullanılan maddelerdir. Aktif karbon su filtresi, 2,4-D ve Atrazin dahil olmak üzere en yaygın herbisitlerden 12’sinin sudan çıkarılmasını sağlar.

Nitrat (NO32-)

Nitrat, bitkiler için en önemli bileşiklerden biridir. Bitki büyümesi için gerekli olan zengin bir azot kaynağıdır. Nitratın aşırı yüksek miktarlar olmadıdğı sürece yetişkinler üzerinde bilinen bir zararlı etkisi yoktur. Bununla birlikte sudaki aşırı Nitrat, Methemoglobinemi veya “mavi bebek” sendromuna (oksijen eksikliği) neden olabilir. Aktif karbon filtreler, filtrenin kalitesine bağlı olarak, musluk suyundaki nitratı% 50-70 azaltır.

PFOS

PFOS, örn. yangın söndürme köpüğü, metal kaplama ve leke tutuculardır. OECD Çevre Direktörlüğü tarafından yapılan 2002 tarihli bir araştırmaya göre “PFOS kalıcı, biyobirikimli ve memeli türleri için zehirlidir.” Aktif Karbonun PFAS, PFOA ve PFNA dahil PFOS’u etkili bir şekilde musluk suyundan temizlediği görülür.

Fosfat (PO43-)

Fosfat, nitrat gibi, bitki büyümesi için gerekli bir maddedir. Yüksek fosfat konsantrasyonu insanlar için herhangi bir sağlık riski bulundurmaz. Su tedarikçileri, kurşun ve bakırın borulardan ve armatürlerden sızmasını önlemek için genellikle içme suyuna fosfat ekler. Yüksek kaliteli kömür filtreleri genellikle fosfatların% 70-90’ını arıtır.

Lityum (Li +)

Lityum içme suyunda doğal olarak bulunur. Çok düşük oranda olmasına rağmen, Lityum aslında bir antidepresan bileşenidir. İnsan vücudu üzerinde hiçbir zararlı etki göstermemiştir. Lityum, karasal tuzlu sularda, jeotermal sularda ve petrol-gaz tuzlu sularında bulunabilir. TAPP gibi kömür filtreleri Lityum’u % 70-90’ını azaltır.

İlaç

Günümüzde ilaçların bu kadar yaygın kullanılması, ilaçların her yerde karşımıza çıkmasına neden oluyor. Yapılan gözlemlere göre, içme suyundaki ilaç miktarı oldukça düşük olmasına rağmen, insan sağlığına olumsuz etkisi olmasından endişe duyulur. TAPP 2 gibi yüksek kaliteli karbon blok filtreler, ilaçların% 95’ini musluk suyundan arıtır.

Mikro plastikler

Mikro plastikler, farklı kaynaklardaki plastik atıkların sonucudur. Mikro plastiklerin insan sağlığı üzerindeki kesin etkisini çeşitli nedenlerle belirlemek zordur. Birçok farklı plastik türünde farklı kimyasal katkı maddeleri vardır. Plastik atıklar su yollarına girdiğinde, doğal malzemeler gibi bozulmaz. Bunun yerine, güneş ışınlarına maruz kalma, oksijene reaksiyon, dalgalar ve kum gibi fiziksel elementlerden dolayı küçük parçalara ayrılır. Kamu raporlarına göre, belirlenen en küçük mikro plastikler 2,6 mikron’dur. TAPP 2 gibi 2 mikronluk karbon blok, 2 mikrondan daha büyük olan tüm mikro plastikleri sudan temizler.

TAPP 2 musluk suyu filtresi aşağıdaki maddeleri musluk suyundan temizler veya yoğunluğunu azaltır.

 • % 95 veya daha fazla Kloramin
 • % 95 Kurşun ve Çinko (NSF-53 uyumlu)
 • % 95 Bakır
 • % 70 nitrat
 • % 30-70 Arsenik ve Asbest
 • Mikroplastiklerin % 100’ü (1-2 mikron karbon bloğu sayesinde)
 • Civa gibi ağır metallerin% 70’i
 • Kalsiyum (Limescale)
 • Florürün% 70’i
 • Giardia ve cryptosporidium dahil mikrobiyal kist
 • İyon ve ultrafiltrasyon tabakaları ekleyerek kalsiyum (kireç) ve patojenler (bakteri, koliform ve virüsler) dahil olmak üzere daha fazla içeriği sudan temizlemek mümkün!

Aktif Karbon ne temizlemez?

Aktif Karbon filtresi 70’in üzerinde kimyasalı temizlemesine rağmen, temizlemediği bazı maddeler de vardır

 • Magnezyum, potasyum, sodyum ve kalsiyum gibi sağlıklı mineraller
 • Suyu kirletmeyen mineraller, tuzlar veya demir gibi metaller de dahil olmak üzere çözünmüş maddeler
 • Kist, koliform, virüs ve bakteri dahil çoğu mikrobiyolojik kontaminant

Mikrobiyolojik maddeler

Su altyapısı zayıf olan ülkelerde en yaygın içme suyu sorunlarından biridir. Özellikle su kaynaklı gastrointestinal hastalıklar için (ör. ishal). Doğal su, bakteri ve virüslerin büyümesi için yeterli bir ortamı temsil eder. Virüsler, hastalığa neden olabilen en küçük mikroorganizma formudur, özellikle de su yoluyla bulaşan insanlara bulaşıcı olanlar; bakteriler tipik olarak insanlarda, hayvanlarda veya bitkilerde sağlık sorunlarına neden olabilen tek hücreli mikro organizmalardır.
Genellikle musluk suyundaki klor tüm bakterileri ve virüsleri öldürür, bu nedenle bu maddelerin filtrelenmesi Avrupa ve Kuzey Amerika’daki musluk suyu için gerekli değildir. Aktif karbon filtreleri, kendi başlarına genellikle bu tür maddeleri sudan arındırmak için yeterli olmaz.
Aktif Karbon filtreleri Covid19’a neden olabilecek Coronavirüsleri filtrelemez / çıkarmaz. Fakat endişelenmeyin, Coronavirüsler dezenfekte edilmiş musluk suyunda hiç bulunmadı.

Arsenik

Aktif Karbon arsenik maddesinin % 30-70’ini temizler fakat bu arsenik maddesinden tamamen kurtulduğumuz anlamına gelmez.

Sonuç

Aktif Karbon, su filtrelemesi için kusursuz bir teknolojidir. Aktif karbon filtre, musluk suyundaki birçok maddeyi arıtır, musluk suyunu daha sağlıklı bir hale getirir. Aktif karbon filtre alırken mutlaka, musluk suyunuza göre doğru filtreyi seçin.

Aktif karbon musluk suyu arıtıcıs kurşun, mikro plastik, bakteri ve bazı ağır metalleri sudan temizler. Aynı zamanda bu mükemmel filtreler sağlıklı mineralleri korur ve musluk suyunun faydalarını azaltmaz.

Bu makaleler de ilginizi çekebilir

Hindistan Cevizi Su Filtresi Nedir?

Sosyal medyada veya yurtdışında eminiz karşına hindistan cevizi su filtreleri çıkmıştır. Hindistan cevizinin faydalarını biliyorduk da su filtreleme özelliğini yeni...

Hemen oku

TAPP Water su arıtma çözümlerimizle tanışın​

YENİ

EcoPro Compact Arıtma Filtresi

Ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi ile 100+ kirleticiyi temizler

Sürdürülebilir ve Kompakt

2 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede lezzetli ve sağlıklı su • MyTAPP ve E-posta ile kartuş değiştirme bildirimleri

DAHA İYİ KİREÇ FİLTRESİ

EcoPro Arıtma Filtresi

Ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi ile 100+ kirleticiyi temizler

Sürdürülebilir ve Taşınabilir

3 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede lezzetli ve sağlıklı su • MyTAPP ve E-posta ile kartuş değiştirme bildirimleri

EN ÇOK SATAN

Eco Su Arıtma Filtresi

Ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi ile 80+ kirleticiyi temizler

Sürdürülebilir ve Taşınabilir

3 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede lezzetli ve sağlıklı su • MyTAPP ve E-posta ile kartuş değiştirme bildirimleri

EN ÇOK SATAN

ShowerPro Duş Filtresi

4 aşama ile ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi

Sürdürülebilir ve Yüksek Kapasiteli

6 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede sağlıklı ve kaliteli duş • Organik yedek kartuşlar • Her bir kartuş 40.000 L kapasiteli

YENİ

PitcherPro Arıtmalı Sürahi

Cam sürahi ile ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi

Sürdürülebilir ve 1,45 L Cam

3 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede lezzetli ve sağlıklı su • 1.45 L su hacmi • Organik yedek kartuşlar • Her bir kartuş 600 L arıtma kapasiteli

YENİ

EcoPro Compact Arıtma Filtresi

Ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi ile 100+ kirleticiyi temizler

1.590 TL'den başlayan fiyatlar

Sürdürülebilir ve Kompakt

2 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede lezzetli ve sağlıklı su • MyTAPP ve E-posta ile kartuş değiştirme bildirimleri

DAHA İYİ KİREÇ FİLTRESİ

EcoPro Arıtma Filtresi

Ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi ile 100+ kirleticiyi temizler

1.490 TL'den başlayan fiyatlar

Sürdürülebilir ve Taşınabilir

3 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede lezzetli ve sağlıklı su • MyTAPP ve E-posta ile kartuş değiştirme bildirimleri

EN ÇOK SATAN

Eco Su Arıtma Filtresi

Sürdürülebilir ve Taşınabilir

Ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi ile 80+ kirleticiyi temizler

1.290 TL'den başlayan fiyatlar

3 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede lezzetli ve sağlıklı su • MyTAPP ve E-posta ile kartuş değiştirme bildirimleri

YENİ

PitcherPro Arıtmalı Sürahi

Cam sürahi ile ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi

1.290 TL'den başlayan fiyatlar

Sürdürülebilir ve 1,45 L Cam

3 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede lezzetli ve sağlıklı su • 1.45 L su hacmi • Organik yedek kartuşlar • Her bir kartuş 600 L arıtma kapasiteli

EN ÇOK SATAN

ShowerPro Duş Filtresi

Sürdürülebilir ve Yüksek Kapasiteli

4 aşama ile ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi

1.190 TL'den başlayan fiyatlar

6 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede sağlıklı ve kaliteli duş • Organik yedek kartuşlar • Her bir kartuş 40.000 L kapasiteli

Shopping Cart
Scroll to Top