loader image
D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0

TAPP Sepetiniz

D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0
Toplam: 0,00
No products in the cart.
30 gün ücretsiz iade ve 12 aya kadar taksit imkanı TAPP Water Türkiye'de.

Neden Musluk Suyu İçmelisin?

Neden musluk suyunu içmek önemli?

Çevre aktivistleri, plastik şişelerin doğamıza, hayvanlarımıza ve sağlığımıza yönelik tehlikeleri konusunda uyarıda bulunuyor. Aynı zamanda medya ve bazı uzmanlar, musluk suyunun ilaç, mikroplastik, ağır metal ve kimyasallarla dolu olduğu konusunda uyarıda bulunuyor. Kime inanmalısın? Gerçek ne?
Neden musluk suyu içmeniz gerektiğine dair 5 gerçek (filtrelenmiş veya filtrelenmemiş):

1. Musluk suyu çoğunlukla daha güvenli ve sağlıklıdır


Bunu biz söylemiyoruz. Dünya çapında yüzlerce araştırmaya dayanarak, Dünya Sağlık Örgütü’nün içilebilir su yönergelerine (ABD ve AB ülkeleri) uyan musluk suyu içmek genellikle plastik şişe sudan daha sağlıklı veya daha sağlıklıdır. İstanbul’da musluk suyunun güvenli olup olmadığını bu yazımızdan okuyabilirsin. Yalnızca İngiltere’de, analizlerin % 99,97’si geçen yıl yapılan testleri geçti, Avrupa ve ABD’nin çoğu benzer sonuçlar bildirdi.

Tabii ki her musluk suyu sağlık testlerinden geçemiyor ve insan sağlığı için güvenli olamıyor. Örneğin, Flint, New Jersey ve Chicago’daki musluk suyunda bulunan kurşun, ABD ve Avrupa’da 30 bölgede bulunan PFAS yer alıyor. Son zamanlarda yaşanan bir başka sorun ise mikroplastikler. Bunların insan sağlığındaki etkilerini görmek için daha uzun senelere ihtiyacımız var ama sen kendini riske atmak istemiyorsan musluk suyunu TAPP su filtresi gibi basit, uygun fiyatlı ve yüksek kaliteli bir su filtresi ile arıtabilirsin.

2. Musluk suyu içmek daha ekonomik

Musluk suyunun, litre başına 0.70 kuruş / TL’den daha az maliyeti var. Litre başına 2 TL ve üzeri şiş su maliyetleri, onu 200 kat daha pahalı bir hale getiriyor. Hatta bu fiyat restoranlarda ve kafelerde çok daha pahalı oluyor. İnsanlar evde musluk suyu içerek ve yeniden doldurulabilir bir su şişesi taşıyarak, yılda 500 GBP (570 € yani 4,800 TL) kadar para biriktirebilirler. Su filtresi kullanmak sana önemli derecede para tasarrufu sağlayacaktır. Sadece şu anda damacana ve plastik şişe sulara ne kadar harcadığın hesaplamak aradaki farkı anlaman için yeterli olacak.

3. Kolaylık

Musluk suyunu içmek, yemek pişirmek, çay ve kahve yapmak, evcil hayvanlarına su vermek ve iç mekan bitkilerini sulamak için kusursuz bir imkan sağlar. Ağır su damacanalarını taşımaktan kurtulursun, depozito ödemene gerek kalmaz. Musluk filtresi kullanmak hayatına büyük bir kolaylık sağlar. Kartuşları sık sık (3 ayda bir) değiştirdiğinden ve dışarıdayken yanında su şişesi taşıdığına emin ol. Dışarıdan su almak yerine evden doldurduğun suyu kullanmak cebine çok iyi gelecek.

4. Tat

New York, Londra, Münih ve Madrid gibi bazı yerlerde musluk suyunun tadı oldukça güzel. Diğer ülkelerde ve yerel belediyelerde musluk suyunun yer yer tadı zayıf veya çok kötü olabilir. Ancak musluk suyunun kötü tadı su filtresi kullanarak kolayca iyileştirilebilir. Kör testlere göre her 10 kişiden 9’u filtrelenmiş musluk suyu ve şişe su arasındaki farkı tadamıyor.

5. Çevre


Plastik atık okyanuslarımızı, denizlerimizi vahşi yaşamımızı ve dünyamızı yok ediyor. Plastiğin % 10’undan daha azı dünya çapında geri dönüştürülüyor ve geri kalanı çöplüklere, doğamıza gidiyor ve sonunda yer altı sularına, nehirlere, okyanuslara karışan mikroplastiklere dönüşüyor.
Buna ek olarak, şişe su ile ilişkili ağır bir karbon ayak izi mevcut ve bazı raporlar yarım litrelik bir şişe için yaklaşık 82,8 g CO2 tüketildiğini ön görüyor. Bir de bu yeterli değilmiş gibi, üretilen her 1 litre şişe su, üretim ve filtreleme için 4 litreye kadar su kullanıyor.
Musluk suyunun ise çevreye olan zararı neredeyse sıfıra yakın!
Sonuç
Sonuç olarak, plastik şişe su içmeyi bırakmalısın. Şimdi musluk suyu için ve TAPP devrimine katılın!

Bu makaledeki içeriğin kaynaklarını aşağıda görebilirsin. 
DSÖ İçme Suyu yönergeleri
AB İçme Suyu Direktifi
EPA İçme Suyu Çerçevesi
İngiltere İçme Suyu Müfettişliği
NIH
NHS
Greenpeace

Shopping Cart
Scroll to Top