loader image
D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0

TAPP Sepetiniz

D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0
Toplam: 0,00
No products in the cart.
30 gün ücretsiz iade ve 12 aya kadar taksit imkanı TAPP Water Türkiye'de.

Su Tüketimi Hakkında Doğru Sanılan 5 Yanlış

Su tüketimi hakkında pek çok yanlış bilinen bilgi var. Günde iki litre su tüketme zorunluluğu, musluk suyunun içilmez sanılması, şişe suyun musluk suyundan sağlıklı olduğu düşüncesi ve dahası. İşte su tüketimi hakkında doğru sanılan 5 yanlış:

1# “Musluk suyu içilmez”

Avrupa ve Kuzey Amerika’daki musluk suyu genel olarak yüksek bir kaliteye sahip ve şişe sudan daha sağlıklıdır. Şebeke suyu, günün her saatinde sıkı bir kontrol altından geçer. Bir problem olduğunda ise bölgenizdeki su dağıtımını yapan kuruluş bir açıklama yayınlar. Bunun yanında, şişe su üretiminde yapılan kontroller ise çok daha az güvenilirdir.

2# “Geri dönüşüm yaptığım sürece şişe su tüketmek problem değil”

Şişe su, ürün ömrü boyunca (kaynaktan çıkarma, üretim, taşıma ve dağıtım) sürdürülebilir olmayan bir üründür. Şişenin geri dönüşüme katıldığı kısım, ürün ömrünün son döngüsüdür ve tüm sürecin (aynı zamanda karbon ayak izinin) küçük bir kısmını temsil eder. Ek olarak, burada geri dönüşüm gibi görünen işlem aslında “downcycling”tir.

Geri dönüşümü her ne kadar yürekten destekliyor olsak da, mesele su tüketimine geldiğinde en iyi çözüm bu değil. Şişe su ve genel olarak plastik tüketiminden kaçınmalıyız.

Suyu şişeden içmek yerine, direkt musluktan veya TAPP 2 ile filtrelenmiş şekilde içmenizi öneriyoruz. Yanınızda su taşımak için ise tekrar kullanılabilir, BPA içermeyen bir şişe edinebilirsiniz.

3# “Günde 8 bardak su içmeliyim”

Bu, tartışmaya açık bir konu. Özellikle yaz günlerinde bol bol su içmek gerekse de, genel geçer bir kuraldan bahsedemeyiz. Günde en az iki veya üç litre sıvı tüketme kuralı, yanlış bir şekilde “günde sekiz bardak su” olarak anlaşılıyor. Aslında günlük sıvı ihtiyacımızın büyük bir kısmını yiyeceklerden ve de su olmayan diğer içeceklerden karşılıyoruz. Yine de şunu söylemeliyiz ki, su en sağlıklı içecektir. Başka içecekleri sevenler de alınmasın tabii.

4# “Musluk suyunun tadı kötü olduğunda tek alternatifim şişe su”

Klor son derece etkili bir dezenfektandır, bu yüzden de patojenleri etkisiz kılması için su şebekesine eklenir. Fakat bu etkisinin yanı sıra, klor suda kötü bir koku ve tat bırakabilir. TAPP 2 ile kolayca bu koku ve tattan kurtularak musluk suyu kalitenizi artırabilirsiniz. Katılımcıların hangi suyu içtiklerini bilmedikleri bir testte, filtrelenmiş musluk suyunun şişe sudan çok daha fazla tercih edildiğini tespit ettik.

5# “Sıradan plastik şişeleri istediğim kadar kullanabilirim”

Hayır. Her kullanımla birlikte, sıradan plastik şişeler mikro plastik ve hormonlar gibi kimyasallar salgılar. Dahası, tekrarlanan kullanımla birlikte, yıkanmamış plastik şişelerde bol miktarda ağız bakterisi birikir.

Shopping Cart
Scroll to Top