loader image
D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0

TAPP Sepetiniz

D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0
Toplam: 0,00
No products in the cart.
30 gün ücretsiz iade ve 12 aya kadar taksit imkanı TAPP Water Türkiye'de.

2020’de Gezegenimizi Kurtarmana Yardımcı Olacak 5 Yol

2020 yılı tüm dünya için unutulmaz bir yıl oldu, olmaya devam ediyor. Bugün 2020 yılına damgasını vuran Covid-19 problemini bir kenara bırakarak diğer en büyük problemimiz olan çevre kirliliğine odaklanalım. Gezegenimizi saran plastik, mikro plastik, hava kirliliği ve diğer ekolojik sorunları çözmek için ne yapabiliriz. Eminiz, senin de aklından bu soru zaman zaman geçiyor. Birey olarak yapabileceklerini ve günlük hayatında neleri değiştirmen gerektiğini anlatıyoruz.

İşte 2020’nin sonlarına yaklaşırken, gezegeni kurtaracak ve hatta çok fazla çaba harcamadan bütçeden tasarruf etmeni sağlayacak 5 ipucu.

Gezegeni kurtarmak için 5 ipucu:

Ulaşım

İşe, okula, gezmeye, alışverişe vb. yerlere nasıl gittiğini düşün. Dışarıda kullandığın benzinli araçların dünyamıza ne kadar zararlı olduğunu biliyorsun. Bunlar yerine yakın mesafeli yerlere mümkün olduğunca yürümeli veya bisiklete binmelisin. Eğer araba kullanman gerekiyorsa bunun yerine tren, otobüs veya diğer toplu taşıma araçlarını kullanmalısın. Kişisel arabanla seyahat etmek konusunda ısrarcıysan elektrikli veya hibrid araçlara yönel. Yürüyerek veya bisikletle ulaşım sağlamak hem egzersiz yapmanı sağlar hem de CO2 ayak izini azaltır. Şehir içindeki ulaşım problemini çözdükten sonra sıra geliyor uzak seyahatlere… Uçak kullanımı CO2 ayak izini arttıran en önemli sebeplerin başında gelir. Mümkünse tren veya gemi seyahati dünyamız için daha temiz seçenekler.

Elektrik

Evdeki ampulleri LED’lere çevir, ışıkları eve, günün saatine ve ihtiyaçlara göre otomatik olarak ayarlayan akıllı bir sisteme bağlanın. Gereksiz ısıtma ve soğutmayı azaltmak için daha akıllı bir klima kontrol sistemi kurmalısın. Enerji açısından verimli cihazları biraz daha yüksek bir maliyetle satın almak, uzun vadede çok para tasarrufu sağlayacaktır. Pencerelere yalıtım sistemi yaptır ve diğer tüm hava sızıntılarını kapat.

Plastik

Sadece geri dönüştürmeyin. Plastik Kirliliği Koalisyonu ilkelerine uygun olarak reddetmek, azaltmak ve yeniden kullanmak için harekete geç. Pipetlere, plastik poşetlere, plastik şişelere, ambalajlara ve diğer plastiklere hayır demelisin. İşte plastiksiz yaşamak için başka bir 100 ipucu!


Su

Dünyamızı plastikten kurtarmak için plastik şişe su kullanmaktan vazgeç. Musluk suyu içmek için TAPP 2 gibi biyolojik olarak parçalanabilir bir su filtresi edinmelisin. Su tasarrufu sağlayan bir duş cihazı alabilirsin. Daha kısa duşlar almalı, dişlerinizi fırçalarken su boşa akıtmamalısın ve tuvaleti çöp sepeti olarak kullanma. Bahçeyi ve bitkileri sabah erken veya gece geç saatte sulamak daha verimli olacak.

Gıda

ABD’de tüm yiyeceklerin ortalama % 50’si çöpe atılıyor. Sadece tüketilecek yiyecekleri satın almalısın. Mümkünse mevsimlik lokal ürünler ve daha az ambalajlı ürünler satın al. Et tüketimini haftada bire (veya daha az)indirmeyi denemelisin.


Ve ilk beş maddenin çok kolay olması durumunda dört bonus ipucu:

Geri Dönüşüm – Listede geri dönüşüm eksik mi? Evet, kağıdı, plastikleri, pilleri, elektronik malzemeleri ve gübrelenebilir atıkları (yerel tesislere bağlı olarak) geri dönüştürün, ancak önce bunları kullanmayı reddedin ve azaltın.
Kâr amacı gütmeyen bir kuruluşu destekle – Greenpeace, Plastik Kirlilik Koalisyonu, Surfrider, Oceana veya başka biri olsun, gezegeni kurtarma çabasında desteklemek için favori bir kuruluşu belirle ve destekle.
Arkadaşlarını paylaş ve etkile – Dünyayı değiştirmek ve geliştirmek zordur. Ailen ve arkadaşlarınla biraz daha küçük bir grupla başlayın. Onları bu noktalardan birkaçıyla başlamaya ikna etmeyi dene. Gerekirse küçük adımlar atarak arkadaşlarının dikkatini çek.
Kendine hatırlat – Daha sürdürülebilir yaşamak için hayatında değiştirmek istediğin şeylerle kendine bir liste yap ve bunu hatırlatıcı olarak evde görünür bir yere koy.

İşte bu kadar.

2020 bitmeden keyfini çıkarmaya ve dünyamızı kurtarmaya başla!

Shopping Cart
Scroll to Top