loader image
D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0

TAPP Sepetiniz

D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0
Toplam: 0,00
No products in the cart.
30 gün ücretsiz iade ve 12 aya kadar taksit imkanı TAPP Water Türkiye'de.

Sadece 5 Adımda Çevreni Koru

Eminiz sosyal medyada, çevrende veya işyerinde çevre kirliliği ile ilgili birçok haber duymuşsundur. Plastik poşetlerin yasaklanması, plastik pipetlerin azaltılması ve geri dönüşüm ipuçlarıyla aslında biz de ülkece çevre kirliliğine yavaş yavaş giriş yapıyoruz. Peki, sen kendi başına hangi önlemleri alabilirsin? Bugün birey olarak çevre kirliliğine karşı neler yapabileceğimizi birlikte öğrenelim. Günlük rutinlerinde yapabileceğin minik adımlarla dünyamızı kurtarmak mümkün!

1. Mevsimsel sebze ve meyve tüket

Dünyada sera gazı emisyonlarının % 13’ünün gıda üretimi ve taşınmasından kaynaklandığı tahmin ediliyor. Daha az et ve daha fazla mevsim sebzeleri içeren çeşitlendirilmiş bir beslenme stili yerel, doğal olarak yetiştirilen ürünler satın almak, gübre ve böcek ilaçlarından üretilen karbon emisyonlarını önemli ölçüde azaltacaktır. Bu yaklaşım aynı zamanda “her mevsimde istediğin her şeyi tüketme” beslenme alışkanlığını da azaltacak. Kışın ortasında çilek veya şeftali yemek için üretim ve taşıma aşamasında ne kadar sera gazı emisyonları harcandığını tahmin et. Mevsiminde sebze ve meyve tüketmek lokal ekonomiyi canlandırır, çevresel kirliliği azaltır.

2. Giysilerini dışarıda kurut

Çamaşır kurutucuları hayat kurtarır gibi görünüyor ama çevresel kirlilik için o kadar kurtarıcı olmadıklarını söyleyebiliriz. Kurutma makinelerini her gün ortalama bir saat çalıştırılırsak, her yıl yaklaşık 550 kilovat saat elektrik kullanımı anlamına gelir. Bu da karbon ayak izimizin artmasına, boşa enerji tüketimine yol açar. Gün ışığı olan günlerde, çamaşırlarını balkona veya evin içine asmak yıllık CO2 üretimini önemli ölçüde azaltırken elektrik faturasında tasarruf sağlamana yardımcı olur.

3. Damacana kullanımınızı azalt

Damacana ile satılan su şişelerinin geri dönüşmesini basit bir işlem olarak mı düşünüyorsun? Damaca su şişesini temizlemek ve yeniden kullanılabilir bir hale getirmek için büyük bir enerji! Ayrıca bu şişelerin su kaynağından senin kapına kadar ulaşmasını sağlayacak taşıma işlemi de hava kirliliğinin bir numaralı sebeplerinden birisi. Peki, temiz içme suyunu evde nasıl bulacaksın? Tabii ki musluğundan!

Musluk suyunu arıtarak içmek, çevre kirliliğini bireysel olarak önlemenin en pratik yolu. Musluk su artıcıları sayesinde plastik damacana veya plastik su şişesi kullanımına gerek kalmadan en doğal suyu sağlıklı bir şekilde içebiliyorsun. En iyi su filtreleri arasında gösterilen TAPP Water Su Filtresi, hindistan cevizi kabuğunu kullanarak suyunu en olması gerektiği şekilde arıtıyor. İçeriğindeki kimyasalları, mikroplastikleri ve diğer kirletici kimyasalları uzaklaştırıyor, geriye sadece saf su kalıyor. Musluk suyun kokusu ve tadını merak ediyorsan bildiğimiz sudan farkının olmadığını söyleyebiliriz.

4. Araba alışkanlığını değiştir

Evet, Türkiye’de araba kullanımı çok yaygın ve hemen hemen herkes arabayla yolculuk yapmaktan çok keyif alıyor. Fakat bu eminiz bu keyfi bisiklet veya vapur yolculuğunda da hissedebilirsin. Önemli olan vizyonunu biraz değiştirmeye çalışmak. Araba kullanımının hava kirliliğine yol açtığı su götürmez bir gerçek. Bunun yerine toplu taşıma araçları veya paylaşımlı araçlar kullanarak dünyadaki petrol kirliliğinin önüne geçebiliriz.

5. Tek kullanımlık plastikleri hayatından çıkar

Çevreni temiz tutmak ve daha temiz bir dünya için yapacağımız en basit yöntemlerden biri tek kullanımlık plastiği azaltmak, mümkünse yok etmek. Plastik poşetler, pipetler veya plastik su şişesi… Artık hepsinin daha sürdürülebilir bir alternatifi var. Plastik torba yerine yanında kanvas çanta taşımalı, su şişesi almak yerine su matarası kullanarak suyunu evden doldurmalısın.

Kahveciye her gittiğinin take away bardağının üzerindeki plastik kapatıcıyı almamayı dene. Plastik ambalajı olan ürünler yerine kumaş veya cam ürünler kullanmaya başladığında farkındalığın oluşacak ve zamanla plastikten ne kadar uzaklaştığını göreceksin.

Shopping Cart
Scroll to Top