loader image
D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0

TAPP Sepetiniz

D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0
Toplam: 0,00
No products in the cart.
30 gün ücretsiz iade ve 12 aya kadar taksit imkanı TAPP Water Türkiye'de.

Tezgah Altı Ters Osmoz Su Filtresi Karşılaştırması

Evinize ters su filtresi mi almayı düşünüyorsunuz? Ters osmoz su filtresinin nasıl çalıştığını öğrenmek için doğru yerdesiniz. Ters evsel filtre nedir? Ters osmoz su filtresi sağlıklı mı? Ters Osmoz su filtrelerine dair her detayı anlatıyoruz!

Ters Osmoz Su Filtresi Nedir?

Ters osmoz su filtresi başlangıçta deniz suyunu temizlemek ve daha içilebilir hale getirmek için su arıtma ihtiyacına çözüm olarak bizlere sunuldu. Ters evsel arıtma cihazları sudaki kimyasal ve ağır metallerin oranını azaltarak suyu daha sağlıklı bir hale getirirler. Fakat ters osmoz arıtma sistemi, tuz gibi musluk suyundaki küçük su moleküllerini arıtmaz. Bu nedenle ters osmoz su filtresi yarı geçirgen bir zar gibi düşünülebilir. 

Ters Osmoz Su Filtresi Neyi Arıtıyor?

Ters osmoz su arıtma cihazları nitratlar, sülfatlar, florür, arsenik ve suyu kirleten birçok kimyasalı sudan arıtabiliyor. Fakat bunun yanı sıra  magnezyum, kalsiyum, potasyum ve sodyum gibi sağlıklı mineralleri de beraberinde arıtarak sudan uzaklaştırır. 

Ters osmoz su filtreleri evsel arıtma için tavsiye edilmez. Çünkü ters arıtma cihazları sudaki kloru temizlemiyor ve suyun tadını iyileştirmiyor. Ev için ters arıtma sistemi kullananlar, bunun beraberinde aktif karbon filtrelerini de kullanıyor. Çünkü aktif karbon filtreler musluk suyundaki pestisitler, herbisitler, klor bi-ürünleri, farmasötikler ve daha fazlası gibi 70’ten fazla kontaminantı sudan temizler. 

Evde temiz içme suyu elde etmek için ters osmoz su filtresine ihtiyacım var mı?

Geçtiğimiz 10-15 sene içinde aktif karbon arıtma teknolojisi ile birleştirilen ters osmoz filtreler evlerdeki içme suyunu temizlemek amacıyla kullanılıyor. Fakat evde tek başına ters osmoz su filtresi kullanmak hem para hem de su kaybıdır. Bu nedenle evinize ters osmoz su arıtma cihazı alırken iyice araştırmalı ve musluk suyunu en sağlıklı bir şekilde arıtan su filtrelerini tercih etmelisiniz. 

Ters Osmoz Su Filtresinin Dezavantajı Nedir?

  • Arıtılan temiz su miktarından 6 kat daha fazlası atık meydana çıkarır
  • Su filtresinin çalışması ve güvenliğinin sağlanması için profesyonel bakım gerektirir
  • Filtrelerin genellikle 3-6 ayda bir değiştirilmesi gerekir
  • Suyun içindeki sağlıklı mineralleri sudan uzaklaştırır
  • Maliyeti çok yüksektir
  • Suda bakteri üretmeye meyillidir

Ters Osmoz Tarafından Filtrelenen Su İçilebilir Mi?

Hayır, tavsiye edilmez. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, ters ozmoz ile arıtılan su, uzun süreli insan tüketimi için uygun değildir. Ters osmoz evsel filtreleme sistemi tarafından arıtılan suyu içmek sağlığınız olumsuz etkileyebilir. Sudaki mineral eksikliği aynı zamanda suyun tadını da bozacaktır. 

Ters Osmoz Su Filtresinin Alternatifi Nedir?

Musluk suyunun çoğu örn. Avrupa’da ve Kuzey Amerika’da zaten içilebilir. Bu nedenle su arıtma sistemlerinin önceliği musluk suyunun tadını geliştirmek ve daha lezzetli olmasını sağlamaktır. Arıtma sistemlerinin bir diğer amacı ise musluk suyundaki mikroplastikler ve ağır metaller gibi olası suyu kirletici maddelerin riskini azaltmaktır.

Aktif karbon su filtresi sayesinde daha sağlıklı ve daha ekonomik bir şekilde evdeki musluk suyunuzu arıtabilirsin. Aktif karbon su filtresini kurmak daha kolaydır, sudaki sağlıklı mineralleri de korur. Aynı zamanda aktif karbon su filtrelerini suyun bayatlamak ve bakteri üretme şansını ortadan kaldırır. 

Sonuç

Ters osmoz su filtresi, dünyadaki deniz suyunu arıtmak için icat edilen ve kirli atık suyun endüstriyel temizliği için kullanılan arıtma sistemidir. Ters Osmoz su filtresinin şartları geliştirildiğinde temiz ev suyu için iyi bir çözüm olabilir. Fakat günümüz koşullarındaki ters osmoz filtresinden su içmeniz önerilmiyor. İstanbul’da zaten musluk suyu içmek güvenlidir. Kaliteli bir aktif karbon musluk filtresi daha düşük maliyetle musluk suyunu güvenli bir şekilde arıtır ve suyu daha lezzetli bir hale getirir. 

Shopping Cart
Scroll to Top