loader image
D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0

TAPP Sepetiniz

D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0
Toplam: 0,00
No products in the cart.
30 gün ücretsiz iade ve 12 aya kadar taksit imkanı TAPP Water Türkiye'de.

Doğal Kaynak Suyu İçmek Güvenli Mi?

Veya şöyle soralım, çeşme suyu içmek güvenli mi?

Sağlık trendlerine baktığımızda Silikon Vadisi’nden başlayan doğal kaynak suyu, saf su içmek git gide popülerleşiyor. Doğal kaynak sularına yönelim olduğu için artık çeşme suları da ücretli olarak satılmaya ve filtrelenmeden şişelenmeye başlandı. Uzmanlar ise saf suyun güvenilirliğinin tartışmalı olduğunu söylüyorlar.

Neden doğal kaynak suyu içilmeli?

Aslında insan tarihine baktığımızda son 100 yıla kadar arıtılmamış ve filtrelenmemiş su tüketilmiştir. Doğanın neredeyse her bölgesinden temiz ve sağlıklı su çıkıyordu. Dağdan gelen doğal kaynak suları kayalardan ve topraktan doğal mineralleri topladığı için genellikle göl ve nehir sularından daha fazla minerale sahiptir. Magnezyum, kalsiyum, sodyum ve demir gibi mineral içeriği yüksek olan dağ suyu, uzun vadede sağlığımıza faydalıdır. Fakat günümüzde çevre ve hava kirliliğini göze alırsak, dağdan gelen doğal suyu arıtmadan içmek ne kadar sağlıklı? Bu riski almaya değer mi?

Doğal kaynak suyu zararlı olabilir mi?

Öncelikle şunu belirtelim, dünya üzerindeki bütün kaynak suları eşit değildir. Örneğin buzul suyu, genellikle küçük kaya parçacıkları (talk), giardia ve diğer parazitleri içerdiğinden tüketilmesi önerilmez. Ayrıca, yağmur suyuyla kirleneceğinden, kalabalık şehirlerin veya fabrikaların yakınındaki dağlardan gelen kaynak suyunu tüketmek de sağlığımız için iyi değildir.
Kalabalık veya tarım yapılan bir alanın yakınında herhangi bir yerde yaşıyorsan, kuyudan gelen doğal su kesinlikle tavsiye edilmez. Kullanılan tarım ilaçları, böcek ilaçları ve endüstriyel atıklar doğanın her alanını olduğu gibi suyumuzu da kirletmeye başladı. Suyun içindeki bakteriler vücudumuzda beklemediğimiz sağlık sorularına neden olabilir.

Doğal kaynak suyu, filtrelenmiş sudan daha mı sağlıklı?

Doğal çeşme suyu ile filtrelenmiş musluk suyunu henüz laboratuvar ortamında karşılaştırmadık. Fakat çevre kirliliği göz önüne alındığında sağlığını riske atmak yerine çeşme suyunu TAPP musluk filtresi ile arıtrarak daha güvenli bir şekilde su içebilirsin. İçine klor eklenmeyen doğal kaynak sularını arıtmak, suyun içindeki mineralleri azaltmaz tam tersi daha güvenli bir hale getirir. Ayrıca yapılan araştırmalar, doğal kaynak sularının musluk suyundan daha zengin olduğunu göstermiyor. Barselona veya Denver’den alınan filtrelenmiş musluk suyu örnekleri ile doğal kaynak su örnekleri karşılaştırıldığında ikisinin de benzer mineral içeriğine sahip olduğu görüldü.

Doğal saf suyu nasıl içmeliyiz?

Öncelikle çeşmeden su doldururken plastik şişeler yerine mutlaka cam şişeleri tercih etmelisin. Eğer musluğundan doğal su akıyorsa mutlaka TAPP Water su filtresi kullanarak bu suyu arıtmalısın. Böylece sağlığını riske atmadan doğal suyun tadını çıkarabilirsin. Kireçli suyun böbreklerini nasıl etkilediğini merak ediyorsan bu makalemize bekleniyorsun.

Shopping Cart
Scroll to Top