0

TAPP Sepetiniz

0
Toplam: 0,00
No products in the cart.
30 gün ücretsiz iade ve 12 aya kadar taksit imkanı TAPP Water Türkiye'de.
Ürünlerimiz

ARITMA VE FİLTRE

YENİ

EcoPro Compact Arıtma Filtresi

Ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi ile 100+ kirleticiyi temizler

1.590 TL'den başlayan fiyatlar

Sürdürülebilir ve Kompakt

2 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede lezzetli ve sağlıklı su • MyTAPP ve E-posta ile kartuş değiştirme bildirimleri

DAHA İYİ KİREÇ FİLTRESİ

EcoPro Arıtma Filtresi

Ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi ile 100+ kirleticiyi temizler

1.490 TL'den başlayan fiyatlar

Sürdürülebilir ve Taşınabilir

3 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede lezzetli ve sağlıklı su • MyTAPP ve E-posta ile kartuş değiştirme bildirimleri

EN ÇOK SATAN

Eco Su Arıtma Filtresi

Sürdürülebilir ve Taşınabilir

Ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi ile 80+ kirleticiyi temizler

1.290 TL'den başlayan fiyatlar

3 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede lezzetli ve sağlıklı su • MyTAPP ve E-posta ile kartuş değiştirme bildirimleri

YENİ

PitcherPro Arıtmalı Sürahi

Cam sürahi ile ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi

1.290 TL'den başlayan fiyatlar

Sürdürülebilir ve 1,45 L Cam

3 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede lezzetli ve sağlıklı su • 1.45 L su hacmi • Organik yedek kartuşlar • Her bir kartuş 600 L arıtma kapasiteli

EN ÇOK SATAN

ShowerPro Duş Filtresi

Sürdürülebilir ve Yüksek Kapasiteli

4 aşama ile ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi

1.190 TL'den başlayan fiyatlar

6 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede sağlıklı ve kaliteli duş • Organik yedek kartuşlar • Her bir kartuş 40.000 L kapasiteli

YEDEK KARTUŞ ve AKSESUAR

EcoPro Yedek Kartuş

EcoPro Compact Yedek Kartuş

ShowerPro Yedek Kartuş​

PitcherPro Yedek Kartuş​

Taşınabilir ve katlanabilir matara

Ömür boyu garanti TAPPhero+

Peşin fiyatına 3 taksit.

1-3 günde ücretsiz hızlı teslimat.

30 gün ücretsiz iade.

0

TAPP Sepetiniz

0
Toplam: 0,00
No products in the cart.
30 gün ücretsiz iade ve 12 aya kadar taksit imkanı TAPP Water Türkiye'de.
Filtrelenmiş Musluk Suyu Şişe Sudan Sağlıklı Mı?

Filtrelenmiş Musluk Suyu Damacana ve Şişe Sudan Sağlıklı Mı?

Filtrelenmiş Musluk Suyu Şişe Sudan Sağlıklı Mı?

 Filtrelenmiş musluk suyu içmek, şişe sudan daha sağlıklı olabilir mi? Şişede satın aldığımız sular genellikle güvenli ve sağlıklı su imajı yaratsa da gerçekten öyle olup olmadığını bilmiyorduk. Son zamanlarda merak ettiğimiz filtrelenmiş su vs. damacana su konusunu bilimsel bir şekilde araştırdık ve cevabını bulduk. Avrupa’da ve Kuzey Amerika’da yapılan musluk suyu ve şişe su araştırmalarını seninle paylaşıyoruz. 

Sudaki besinler

İçme suyu kaynaklarına bakmadan önce, içme suyunun potansiyel besin katkısının ne olduğunu anlamak önemlidir. Pek çok insan daha sağlıklı olabileceği algısı nedeniyle maden sularını ve damacana suları tüketiyor ama gerçekten öyle mi?

DSÖ, bilimsel araştırma için dünyanın dört bir yanından uzmanlarla 2005 yılında bir konferans düzenledi. Konferansta, sert su tüketimi, mineralli / musluk suyunun halk sağlığı üzerindeki etkileri ve son 50 yılda değişen kalitede 80’den fazla epidemiyoloji çalışmasından bilgiler paylaşıldı.

Musluk ve damacana su kaynakları mineral içerikleri açısından oldukça değişkendir ve bu su kaynakları doğal koşullar (örneğin, Ca, Mg, Se, F, Zn), kasıtlı eklemeler (F) veya borulardan (Cu) sızma gibi nedenlerden dolayı daha farklı miktarlarda temel mineraller sağlar.

Tüm bu hususlar göz önünde bulundurularak, bazen içme suyunda potansiyel olarak önemli seviyelerinde bulunan besinler şunlardır:

Kalsiyum – kemik sağlığı ve muhtemelen kardiyovasküler sağlık için önemlidir

Magnezyum – kemik ve kalp-damar sağlığı için önemlidir

Florür – diş çürüklerini önlemede etkilidir

Sodyum – aşırı terleme koşulları altında kaybedilen önemli bir hücre dışı elektrolit

Bakır – önemli antioksidan işlevi, demir kullanımı ve kardiyovasküler sağlık açısından değerli

Selenyum – genel antioksidan ve bağışıklık sisteminde önemlidir

Potasyum– çeşitli biyokimyasal etkiler için önemlidir, ancak genellikle doğal içme sularında önemli düzeylerde bulunmaz.

Konferans sonucunu ise aşağıda görebilirsin;

Sert suyun insan sağlığı için faydalı olduğu hipotezi hala geçerlidir. Yani fazla mineral içeren sert sular kardiyovasküler hastalıkları azaltıyor. 

Kaynak: DSÖ Su Sağlığı Sağlık Konferansı 2015, http://www.who.int/water_sanitation_health/dwq/nutrientsindw.pdf

Şişe su

Son 30 yıldır şişe su ve özellikle maden suyu endüstrisi, sularının en sağlıklı seçenek olduğuna inanmamıza neden oldu. Ancak bunun gerçek bir kanıtı var mı?

Öncelikle şişe maden suyu tanımları Kuzey Amerika ve Avrupa arasında farklılık göstermektedir.

ABD FDA’ya göre “maden suyu” etiketli şişelenmiş su, jeolojik ve fiziksel olarak korunan bir yeraltı su kaynağından gelen, bir veya daha fazla sondaj deliği veya yayındaki bir kaynaktan gelen ve milyonda en az 250 parça çözünmüş katı içermelidir ve mineral eklenemez. “

Kaynak: FDA, Şişelenmiş Su – Güvende tutmak.

Avrupa mevzuatı (2009/54 / EC Direktifi) ise doğal maden suları “bir akiferden veya yer altı rezervuarından kaynaklanır, bir veya daha fazla doğal veya sondaj kaynaklarından kaynaklanır ve belirli hijyenik özelliklere ve nihayetinde sağlıklı özelliklere sahiptir”

Kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5318167/

2001 yılında Kuzey Amerika’da şişe su üzerine yapılan bir araştırma, şişe suyun genel olarak musluk suyuyla aynı miktarda mineral içerdiği sonucuna varmıştır. Ancak Avrupa’da mineral içeriği ortalama olarak daha yüksektir. 

Kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/11318912/?i=2&from=/19890742/related

Maden suyunun faydaları nelerdir?

Özellikle mineralli şişe sudaki belirli minerallerin yararlarını göstermeye odaklanan birçok çalışma bulabiliriz. Mineralli su, kalsiyum, magnezyum, bikarbonat, klorür, demir, sülfat veya bunların kombinasyonlarını içerir.

Örneğin: “Bikarbonat-alkali maden suyunun mide fonksiyonları ve fonksiyonel dispepsi üzerindeki etkileri: 2002’de Bertoni M ve arkadaşları tarafından yapılan klinik öncesi ve klinik bir çalışma; 46 (6): 525-531.” [PubMed’e bakın]

Bununla birlikte bu çalışmalar minerallerin sağlıklı olduğunu ve maden suyunun diğer sudan daha sağlıklı olması gerekmediğini de doğruluyor. Yukarıdaki gibi musluk suyu ve mineraller içeren yiyecekler aynı sağlık yararlarını sağlayacaktır. Örneğin:

Klorür – tuz ve sebzeler

Bikarbonat – ekmek

Magnezyum – siyah fasulye, ıspanak, muz

Kalsiyum – süt ürünleri, brokoli, badem, lahana

Potasyum – muz, patates, brokoli, kabak

Sülfat – yumurta, sarımsak, brokoli, lahana

Demir – ıspanak, brokoli, kuru meyveler, kuru yemişler

Kaynak: https://www.healthline.com/nutrition

2005 WHO Konferansı’nın sonucuna göre, insanların çeşitli sebze ve meyvelerden yoksun olduğu bölgeler için, içme suyunun mineral içeriği farklı olabilir.

Damacana ve şiş suyun olumsuz yönleri nelerdir?

Birçok çalışma, özellikle de kimyasalların plastik kaplardan suya geçişi olmak üzere, şişelenmiş maden suyunun güvenliğine dikkat çekmiştir. Plastikleştiriciler (çeşitli plastik türlerine ve endokrin bozuculara esneklik ve kullanım özellikleri kazandırmak için kullanılan katkı maddeleri), insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olan ana bileşiklerdir.

Şişe maden suyu ile ilgili bir diğer endişemiz ise, kimyasalların şişelerden suya salınmasıyla ilgilidir. Bunlar arasında, plastikleştirici olarak yaygın olarak kullanılan ve aynı zamanda PET şişelerde bulunan Di (2-etileksil) ftalat (DEHP) gibi plastikleştiriciler bulunmaktadır.

Kaynak: Ftalatların plastik ürünlerden model çözümlere göçü. Coll Antropol. 2003; 27 (Ek 1): 23–30. [PubMed]

ED’ler şişelenmiş su için bir başka önemli konudur. Bazı çalışmalar şişe maden suyunda östrojen benzeri aktiviteye sahip kimyasallara maruziyeti araştırdı. Pinto ve onun diğer bilim insanı arkadaşları, PET şişelerdeki dokuz İtalyan maden suyunun 30 numunesini analiz etti ve sonuçlar, numunelerin % 90’ının referans model tarafından indüklenen aktivitenin % 10’undan daha düşük bir östrojenik aktivite ortaya çıkardığını gösterdi.

Aksine, PET, cam ve TetraPak şişelerde saklanan Alman markalı maden suyu analizi, 20 markanın 12’sinde önemli ölçüde yükselmiş östrojenik aktivite göstermektedir (60). Güncellenmiş bir çalışmada, şişe suyun östrojenikliğini belirlemek için biyoanalitik teknikler ve molluskan modeli deneyler kullanılmıştır. Şişe su şeklindeki PET kapların östrojenik aktivitesi, cam şişelerden ürünlerle karşılaştırıldığında yaklaşık iki kat daha fazladır (61).

Ayrıca, Güney İspanya’da tüketicilere satılan 29 cam ve plastik şişe, Granada Üniversitesi tarafından test edildi. Analiz edilen tüm su numuneleri hormonal aktiviteler ve Endokrin bozucu kimyasallar (EDC’ler)  göstermiştir .

Kaynaklar:

PET şişelerde depolanan maden suyunun östrojen benzeri aktivitesinin taranması. Pinto B, Reali D. Int J Hyg Çevre Sağlığı. 2009 Mart; 212 (2): 228–32. [PubMed]

Şişe maden suyundaki endokrin bozucular: toplam östrojenik yük ve plastik şişelerden göç. Wagner M, Oehlmann J. Environ Sci Pollut Res Int. 2009 Mayıs; 16 (3): 278–86. [PubMed]

Şişe maden suyunda endokrin bozucular: E-Ekran’da östrojenik aktivite. 61. Wagner M, Oehlmann J. J Steroid Biochem Mol Biol. 2011 Ekim; 127 (1–2): 128–35. [PubMed]

Reseptöre özgü biyoanalizler kullanılarak Güney İspanya’da bulunan şişelenmiş sularda hormon benzeri faaliyetlerin taranması. 2015. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25454229

2018 yılında OrbMedia tarafından 11 markadan 250 şişenin test edilmesi sonucunda ABD ve Avrupa’da tüm şişe suların % 92’sinde plastikleştiricilere ve ED mikroplastiklerin bulundu. Şişelerde litre başına ortalama 314,6 plastik parçacık bulunuyor. Yani 1 litrede 10.000 plastik parçacık. Şişe su numuneleri, musluk suyu numunelerine (4.45) göre litre başına yaklaşık iki kat daha fazla mikroplastik parça (10.4) içeriyordu.

Şişe su içenler, iki haftada bir kredi kartına eşdeğer bir mikroplastik içiyor olabilir.

Kaynak: OrbMedia, 15 Mart 2018, Şişelenmiş Suda Mikroplastikler raporu. Araştırma detayları: ŞİŞE SUDA SENTETİK POLİMER KİRLENMESİ Sherri A. Mason, Victoria Welch, Joseph Neratko, State University of New York at Fredonia, Department of Geology & Environmental Sciences 14 Mart 2018.

Sonuç: Genellikle maden suyu içilmesi güvenlidir ve sağlık yararları kanıtlanmış mineraller içerir. Öte yandan, çoğu şişe sağlık riski oluşturabilecek mikroplastikler ve / veya östrojenik kalıntı içerir.

Musluk suyu

40 yıl önce çok az kişi şebeke musluk suyunun kalitesini sorguluyordu. Hassas midelerin yerel bakteri kültürüne alışması zaman alabileceği için kısa ziyaretler sırasında bazı yerlerde musluk suyu içmemiz konusunda uyarıldık ama bütün önlemler bu kadardı. O zamandan beri sağlığa artan ilgi, su kirleticileriyle ilgili yeni araştırmalar örn. Nitratlar, kurşun, dezenfektan içeren ürünler ve mikroplastikler her şeyi değiştirdi. İnsanlar endişelenmekte ve her gün 2-3 litre tükettiğimiz bir sıvının farkındalığını artırmak istiyor. Bu güzel haber! İyi olmayan durum ise bu endişelerden dolayı çok fazla insanın damacana suyu içmek için sağlıklı musluk suyundan vazgeçmesi.

Çünkü endişelerimize rağmen, su düzenleme ve arıtma teknolojileri bu dönemde büyük ölçüde gelişti ve bugün musluk suyu kalitesi çok daha iyi. Son gelişmelerin örnekleri arasında, ABD’de Arsenik’in sıkı düzenlenmesi, filtrelenmesi ve izlenmesi ve örn. New York’u gösterebiliriz. 

Kaynaklar:

EPA Arsenik Kuralı 22 Ocak 2001. https://www.epa.gov/dwreginfo/drinking-water-arsenic-rule-history#Review

Kolombiya Üniversitesi 2011. http://blogs.ei.columbia.edu/2011/07/29/maintaining-the-superiority-of-nyc%E2%80%99s-drinking-water /

Mineralli su içmek ne kadar sağlıklıdır?

Günlük su alımının 2-3 litre olduğu varsayıldığında, su sadece dört mineral için önerilen alım miktarının>% 1’ini sağlayacaktır; bakır,% 10; kalsiyum,% 6; magnezyum,% 5; ve sodyum,% 3. Maksimum konsantrasyon yaklaşık% 20 Ca,% 23 Mg,% 10 Zn ve% 33 Na sağlar.

Kaynak: Maden suyu veya musluk suyundaki USDA mineralleri

Musluk suyu, insan vücudu için gerekli olan magnezyum kaynağı olabilir. Magnezyum, kan hücresi döngüsünü ve bağışıklık sistemini destekler. 2002 yılında “Journal of General Internal Medicine” da yayınlanan araştırmaya göre 2 litre musluk suyu içmek, önerilen günlük magnezyum ödeneğinin yüzde 16 ila yüzde 31’ini sağlıyor.

Kaynak: http://write.demandstudios.com/edit.php?articleid=3668336

Ayrıca, iyi bilinen maden suyu markalarını Barselona ve New York’taki musluk suyuyla karşılaştırdık ve Barselona’daki musluk suyunun neredeyse tüm maden sularından daha yüksek mineral içeriğine sahip olduğu sonucuna vardık.

“Journal of General Internal Medicine” a göre, Mart 2001’de McGill Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yayınlanan bir araştırma, bazı şehirlerde 2 litre musluk suyu içmenin önerilen günlük kalsiyum miktarının yüzde 6 ila 18’ini karşılayabileceğini onayladı.

Çoğu su kaynağı, mineraller, kirleticiler ve diğer maddeler dahil olmak üzere online olarak sıkça güncellenen su kalitesi raporları paylaşıyorlar. ABD’de Yerel Su Kalitesi Bilgileri için EPA web sitesini ziyaret edin. Avrupa için iyi bir başlangıç ​​noktası, ülke başına AB su direktifleri olabilir. Ayrıca daha fazla bilgi için İstanbul’da musluk suyunu içebilir miyim?” makalemizi okuyun. 

Musluk suyunun riskleri nelerdir?

İçme suyu, Avrupa ve Kuzey Amerika’da bir milyon mil ve kilometre uzunluğundaki borularla sağlanıyor. Bu boruların çoğu, 75-100 yıllık bir ömürle 20. yüzyılın başlarından ortalarına kadar olan zaman diliminde yerleştirildi. Yılda ortalama% 0,5’lik bir boru değiştirme oranına sahip kamu hizmetleri ile, bütün boru sistemin değiştirilmesi tahmini 200 yıl sürecektir – boruların kullanım ömrünün neredeyse iki katı! Bu borulardan bazıları hala kurşun ve bakır içerir ancak sızıntı ve kirlenme ile ilgili sorunlar da maalesef mevcut.

Kaynak: ASCE İçme Suyu Altyapı Rapor Kartı 2017.

Musluk suyundaki kurşunun riski nedir?

2016 yılında, Journal of the American Water Works Association, Amerika Birleşik Devletleri’nin farklı şehir ve bölgelerindeki su sistemlerinde öncü hizmet hatlarının yaygınlığı hakkında anket verilerini özetleyen Ulusal Bir Öncü Hizmet Hattı Oluşumu Araştırması yayınladı. İncelenen su sistemlerinin yaklaşık % 30’u öncü hizmet hatlarının varlığını bildirdi ve makalenin yazarları, Amerika’nın su sistemlerinde en az 6,1 milyon öncü hizmet hattı olduğunu tahmin ediyor.

2016 yılında Amerikan Pediatri Akademisi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çocuklarda kurşun maruziyetinin kapsamını, sağlık üzerindeki etkilerini ve yönetim kılavuzunu özetleyen Çocukluk Çağı Kurşun Toksisitesinin Önlenmesi’ni yayınladı. Rapor, kanda güvenli bir kurşun seviyesi olmadığını iddia ediyor.

Yayınlanan raporlar, klorlu içme suyuna veya klorlamanın kimyasal türevlerine maruz kalan kişilerde kolorektal kanser riskinin arttığını ortaya koymuştur.

Kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4824718/

Klorlama sorunları

İçme suyundaki dezenfeksiyon yan ürünlerinin (DBP’ler) kolorektal kanser ile ilişkili olduğuna dair gözlemsel çalışmalardan kesin olmayan kanıtlar yer alıyor.

Kaynak: https://academic.oup.com/ije/article/39/3/733/628142

Mevcut en iyi epidemiyolojik kanıtların meta-analizi, uzun süreli klorlu içme suyu tüketiminin, özellikle erkeklerde prostat kanseri ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

Kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/12594192/

Mikroplastikler

Yakın zamanda OrbMedia tarafından yapılan bir araştırma, beş kıtada toplanan su örneklerinin% 83’ünün mikroplastiklerin varlığı açısından pozitif test edildiğini ortaya çıkardı (ABD% 94 ve Avrupa% 74). Henüz bunun sağlık riskini bilmiyoruz ama kesinlikle güzel bir haber değil! 

Kaynak: OrbMedia Eylül 2017

Mikroplastik tüketiminin etkisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makalemizi okuyabilirsin. 

Sonuç: Genel olarak musluk suyu içmek genellikle güvenlidir. Bazı musluk suları, mineral bakımından en zengin damacana su ile aynı miktarda mineral içerir. Bununla birlikte, tıpkı maden suyunda olduğu gibi, kurşun, klor bi-ürünleri, mikroplastikler ve farmasötikler gibi yaygın olarak bilinen kirleticilerden kaynaklanan riskler de vardır.

Filtrelenmiş musluk suyu

Ev tipi su filtreleri yeni bir şey değil, ancak son teknolojik gelişmeler filtreleme sürecini daha iyi hale getirdi, filtrelerin kurulumunu ve kullanımını kolaylaştırdı, maliyeti düşürdü ve büyük ölçüde geliştirilmiş sürdürülebilirlik sağladı. 

Su filtresi seçimi suyun kalitesini çok etkileyecek bir faktör. Bazı durumlarda filtrelenmiş su, filtrede bakteri büyümesi veya tüm minerallerin uzaklaştırılması nedeniyle musluk suyundan daha kötü olabilir. Kurulum, kirletici madde giderme, hacim filtreleme ve maliyet açısından ihtiyaçlarınıza uygun olanı filtreyi seçerek musluk suyunu arıtmaya başlayabilirsin. Her zaman güvenilir bir marka olduğundan ve filtrelerin NSF gibi uluslararası standartlara göre bağımsız olarak test edildiğinden emin olmanı öneririz. 

Günümüzde en yaygın su filtreleri sürahi / karaflar, lavabonun üstündeki su filtreleri, lavabo altı RO ve Aktif Karbon filtreleri, buzdolabı filtreleri, UV ışığı ve destilasyon ve musluk filtreleridir. Genel olarak ödediğin fiyatın en iyi karşılığını Avrupa ve Kuzey Amerika için karbon bloklu bir musluk filtresi olduğunu söyleyebiliriz.

Filtrelenmiş musluk suyunun faydaları nelerdir? Filtrelenmiş musluk suyu daha sağlıklı mı?

Makalemizde ana hatlarıyla belirtildiği gibi, hem musluk suyu hem de şişe su, kirlenme ve eskiyen altyapıyla ilgili büyük zorluklarla karşı karşıyadır. Mikroplastikler gibi bu sorunlardan bazılarının çözülmesi onlarca yıl alacak. Bu nedenle, bu tür kirletici maddeleri ortadan kaldıran veya büyük ölçüde azaltan musluk filtreleri, kirlenme riskini azaltabilir ve böylece hanelerin musluk suyunu iyileştirebilir. 

Yakın zamanda yapılan bir çalışma, “Aktif karbon bazlı musluk suyu filtrelerinin, halojenli DBP’lerin çıkarılması yoluyla önemli bir kısa vadeli halk sağlığı yararı sağlayabileceği, ancak iyi bir filtre kalitesi sürdürmek için düzenli filtre kartuşu değişiminin kritik olduğu” sonucuna varmıştır.

Kaynak: Kullanım noktasında kullanılan su filtreleri, klorlu ve kloraminli musluk suyundaki dezenfeksiyon yan ürünlerini ve toksisiteyi etkili bir şekilde ortadan kaldırabilir, Çevre Bilimi: Su Araştırma ve Teknolojisi, Sayı 5 2016

Filtrelenmiş musluk suyunun olumsuz yönleri nelerdir?

Ters ozmoz gibi bazı filtreler, suyun tüm iyi ve kötü içeriğini giderir. Bu işlem, filtre işleminden sonra hiçbir mineral kalmadığı anlamına geliyor.

Diğer bir risk ise, filtrelerin istemeden musluk suyunu zamanla daha da kötüleştirmesidir.

PoU (Kullanım Noktası) ters ozmoz su filtreleri üzerine yapılan yakın tarihli bir çalışma, tedavi cihazlarında yaygın bakteriyel kontaminasyonu ortaya çıkardı. Diğer çalışmalar da benzer sonuçlara varmıştır. Ters ozmoz filtrelerinin kullanılması, yalnızca cihazların sürekli ve dikkatli bir şekilde bakımı yapılması durumunda tavsiye edilir.

Kaynaklar:

Yaşlılara Yönelik Konut Sağlık Tesislerinde Kullanım Noktasında Arıtılan İçme Suyunun Kalitesi. 2015.

İçme suyu kalitesini iyileştirmek için ters osmoz sistemindeki bakteri üremesinin boyutunun değerlendirilmesi 2010.

Bu aynı zamanda bakterileri yakalayan ancak öldürmeyen aktif karbon filtreleri için de geçerlidir. Filtre bakterileri öldüremediğinden, düzenli olarak değiştirilmezse aslında mikroorganizmalar için bir üreme alanı haline gelebilir. Eski, değiştirilmemiş bir PoU filtresi tehlikeli olabilir çünkü kullanımı muslukta klor tarafından öldürülen bakterileri tekrar suya ekleyebilir. Filtreler talimatlara göre değiştirildiği sürece bu risk minimumdur.

Almanya’daki bir laboratuvar tarafından yapılan benzer testler, test edilen 34 filtreden 24’ünün bakteri miktarını arttırdığı sonucuna varmıştır.

Kaynaklar:

Berkeley Üniversitesi, 6 Aralık 2000

Ticari bir ev tipi su filtre sisteminde içme suyunun mikrobiyolojik kirlenmesi. 1996.

Sonuç: Amaca uygun kaliteli bir su filtresi, musluk suyundaki kirletici madde riskini büyük ölçüde azaltacaktır ve bu nedenle uzun vadeli sağlık yararları olabilir. Yanlış su filtresi veya bakımsız bir filtre yine de riski artırabilir.

Sonuç – filtrelenmiş, şişe su mu, musluk suyu mu?

Şişe maden suyu, musluk suyu ve filtrelenmiş su dahil olmak üzere her üç su türü de genellikle Avrupa ve Kuzey Amerika’da içilebilir. Bu nedenle, seçim gerçekten riski ortadan kaldırmak ve böylece uzun vadeli sağlık beklentilerini iyileştirmekle ilgilidir. Riski tamamen ortadan kaldırmak imkansızdır ve riski ölçmek çok zor olduğundan, güvenlik gerçekten riski tamamen ortadan kaldırmaya çalışmak değil, makul bir dereceye kadar yönetmek meselesidir.

Filtrelenmiş suyu şişelenmiş suyu ve musluk suyunu karşılaştırma tablomuzu aşağıdan inceleyebilirsin. 

  Şişe maden suyu Musluk suyu Filtrelenmiş Su
Mineral Azdan çoğa doğru

 

Şişeye bağlı

Azdan çoğa doğru

 

Lokasyona bağlı

Sıfırdan çoğa doğru

 

Filtre kalitesine bağlı

Kirletiriciler Orta risk Orta risk Çok az risk

Sonuç: Evinizdeki musluk suyu için bağımsız olarak test edilen kaliteli bir su filtresi riski azaltacak ve bu nedenle muhtemelen uzun vadeli sağlık yararları sağlayacaktır.

Makalenin orjinalini buradan okuyabilirsin.

Bu makaleler de ilginizi çekebilir

Sadece 5 Adımda Çevreni Koru

Eminiz sosyal medyada, çevrende veya işyerinde çevre kirliliği ile ilgili birçok haber duymuşsundur. Plastik poşetlerin yasaklanması, plastik pipetlerin azaltılması ve...

Hemen oku

En İyi Su Filtresi Seçimi

Bu makalemiz internette karşına çıkan ‘’en iyi 10 su filtresi’’ içerikleri gibi değild. Su Filtresi Seçimi makalemizin amacı gerçekten sana...

Hemen oku

TAPP Water su arıtma çözümlerimizle tanışın​

YENİ

EcoPro Compact Arıtma Filtresi

Ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi ile 100+ kirleticiyi temizler

Sürdürülebilir ve Kompakt

2 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede lezzetli ve sağlıklı su • MyTAPP ve E-posta ile kartuş değiştirme bildirimleri

DAHA İYİ KİREÇ FİLTRESİ

EcoPro Arıtma Filtresi

Ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi ile 100+ kirleticiyi temizler

Sürdürülebilir ve Taşınabilir

3 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede lezzetli ve sağlıklı su • MyTAPP ve E-posta ile kartuş değiştirme bildirimleri

EN ÇOK SATAN

Eco Su Arıtma Filtresi

Ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi ile 80+ kirleticiyi temizler

Sürdürülebilir ve Taşınabilir

3 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede lezzetli ve sağlıklı su • MyTAPP ve E-posta ile kartuş değiştirme bildirimleri

EN ÇOK SATAN

ShowerPro Duş Filtresi

4 aşama ile ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi

Sürdürülebilir ve Yüksek Kapasiteli

6 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede sağlıklı ve kaliteli duş • Organik yedek kartuşlar • Her bir kartuş 40.000 L kapasiteli

YENİ

PitcherPro Arıtmalı Sürahi

Cam sürahi ile ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi

Sürdürülebilir ve 1,45 L Cam

3 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede lezzetli ve sağlıklı su • 1.45 L su hacmi • Organik yedek kartuşlar • Her bir kartuş 600 L arıtma kapasiteli

YENİ

EcoPro Compact Arıtma Filtresi

Ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi ile 100+ kirleticiyi temizler

1.590 TL'den başlayan fiyatlar

Sürdürülebilir ve Kompakt

2 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede lezzetli ve sağlıklı su • MyTAPP ve E-posta ile kartuş değiştirme bildirimleri

DAHA İYİ KİREÇ FİLTRESİ

EcoPro Arıtma Filtresi

Ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi ile 100+ kirleticiyi temizler

1.490 TL'den başlayan fiyatlar

Sürdürülebilir ve Taşınabilir

3 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede lezzetli ve sağlıklı su • MyTAPP ve E-posta ile kartuş değiştirme bildirimleri

EN ÇOK SATAN

Eco Su Arıtma Filtresi

Sürdürülebilir ve Taşınabilir

Ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi ile 80+ kirleticiyi temizler

1.290 TL'den başlayan fiyatlar

3 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede lezzetli ve sağlıklı su • MyTAPP ve E-posta ile kartuş değiştirme bildirimleri

YENİ

PitcherPro Arıtmalı Sürahi

Cam sürahi ile ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi

1.290 TL'den başlayan fiyatlar

Sürdürülebilir ve 1,45 L Cam

3 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede lezzetli ve sağlıklı su • 1.45 L su hacmi • Organik yedek kartuşlar • Her bir kartuş 600 L arıtma kapasiteli

EN ÇOK SATAN

ShowerPro Duş Filtresi

Sürdürülebilir ve Yüksek Kapasiteli

4 aşama ile ultra gelişmiş anında filtreleme teknolojisi

1.190 TL'den başlayan fiyatlar

6 ayda bir değişen kartuşlar ile ömür boyu aynı kalitede sağlıklı ve kaliteli duş • Organik yedek kartuşlar • Her bir kartuş 40.000 L kapasiteli

Shopping Cart
Scroll to Top