loader image
D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0

TAPP Sepetiniz

D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0
Toplam: 0,00
No products in the cart.
30 gün ücretsiz iade ve 12 aya kadar taksit imkanı TAPP Water Türkiye'de.

İstanbul’da musluk suyunu içebilir miyim?

İstanbul musluk suyunu içebilir mi? İstanbul’da yaşayanlar ve turistler için musluk suyu güvenli mi? En iyi su filtresi hangisidir? Musluk suyu arıtıcısı nedir?

İstanbul  her yıl milyonlarca turisti cezbediyor. Hem geleneksel hem modern dokunuşlara sahip olan İstanbul, milyonlarca kişiye ilham oluyor. Taksim’den Eminönü’ne yürürken İstanbul’un farklı yüzlerini görmek mümkün. Tarihi noktalarıyla Osmanlı havasını taşıyan aynı zamanda modern dünyanın en güzel örneklerinden biri olan İstanbul, ziyaret eden herkesi büyülüyor. Peki, bu güzel şehirde musluk suyu içmek mümkün mü?

İşte İstanbul musluk suyuyla ilgili temel bilgiler

İstanbul’da musluk suyu içilir mi?

Lokallere sorarsanız, cevap genellikle “hayır, musluk suyu içilemez” dir. İstanbulluların genellikle evlerine teslim edilen damacana su şişeleri bulunuyor veya çoğu evde pahalı su filtreleri görmek mümkündür.

Eğer dışarıda geziyorsanız büfelerden veya marketlerden 1,5-3 lira arasında şişe su bulmak mümkün. Avrupa’nın çoğu şehrinde restoranlarda musluk suyu ikram edilirken İstanbul’daki restoranlarda veya kafelerde musluk suyu içilmez ve ücretsiz su ikramı genellikle olmaz. 

İstanbul’daki musluk suyunu içmek güvenli midir?

Teknik olarak, İstanbul’da musluk suyu içilebilir. İstanbul’da musluktan akan su; Avrupa Birliği (EC), Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO), ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) öngördüğü kriterlerin üstünde içilebilir kalite, lezzetli ve sağlıklıdır. Fakat evinizde kullanılan su borularının ne kadar temiz olduğu, paslanıp paslanmadığına bağlı olarak bazı sorunlar ortaya çıkabilir. 

Neden insanlar İstanbul’da musluk suyu içmiyorlar?

İstanbul’da yaşayanlar suyun içilebilir olmasına güvenmiyorlar. Yıllar önce, şehrin su kaynağı içilebilir su değildi. Suyun çok hoş olmayan bir kokusu ve tadı vardı ve musluk suyu içenlerde ishale neden oldu, yetkililer suyu içilemez ve insan vücuduna zararlı olarak sınıflandırdı. İstanbul’da yaşayanların musluk suyuna karşı ön yargısı oluşmaya başladı. İstanbul’da yaşayanlar tarafından psikolojik olarak musluk suyunun zararlı ve kötü koktuğu düşünülüyor. 

İstanbul’da musluk suyunun kötü tadı olmasının nedeni, Barselona veya Roma gibi diğer Akdeniz şehirlerine benzer şekilde yerel su tedarik şirketleri tarafından suya klor eklenmesinden kaynaklanmaktadır. 

İstanbul’da musluk suyu ile ilgili bir diğer konu eski ve bakımsız borular. Çünkü su, arıtma tesisinden ayrıldığında su içmek güvenli olsa bile, evinizin musluğuna ulaştığında hala güvenli olduğu anlamına gelmez. Eski borulardan gelen musluk suyu, boruların içindeki pas ve diğer organik maddelerden etkilenerek insan sağlığı için olumsuz etkiler yaratabilir. 

İstanbul için en iyi su filtresi hangisidir?

İstanbul’da musluk suyuna güvenmiyorsanız veya musluk suyunun tadını beğenmiyorsanız, yüksek kaliteli bir su filtresi sorunu sizin için çözecek. TAPP Su Filtreleri özellikle İstanbul suyu için tasarlanmış ve test edilmiştir. Yakında ortağımız vanlig.us aracılığıyla satışa sunulacaklar.

Şişe su yerine neden musluk suyu içmeliyim?

Her şeyden önce  bir yıllık su filtreleme maliyetini düşündüğünüzde filtrelenmiş musluk suyu, şişe sudan daha ucuz olacak. Ortalama bir hanede kişi başına günde yaklaşık 1,5 litre içme suyu tüketmektedir.Paketlenmiş suyun maliyeti şişe başına yaklaşık 1,10 lira. 5 kişilik bir hane için yılda 2000 liradır.

İkincisi, genel olarak İstanbul ve Türkiye’de plastik tüketimi kontrolden çıkmıştır. Türkiye’de tüketilen plastiklerin çoğu kontrol edilemez ve bu nedenle Asya’ya önemli miktarda plastik ihracatı yapılır. Plastik şişelerin sadece% 9’u aslında geri dönüştürülmektedir. Birçok plastik parçacığı okyanuslara ve denizlere girer, mikroplastiklere ayrılır, balık tarafından emilir ve daha sonra insanlar tarafından tüketilir. Bu sürece bir son vermek ve sürdürülebilir tüketim için plastikten mümkün olduğunca kaçınmaya çalışmalıyız.

Sonuç

  • İstanbul’da musluk suyu, şişelenmiş su kadar güvenlidir.
  • İstanbul’da yaşayanlar suyun kalitesi ve lezzeti için şişelenmiş suyu tercih ediyorlar.
  • Musluk suyu içmek istiyor ama musluk suyunun kalitesi veya tadına güvenmiyorsanız TAPP Water gibi kaliteli bir su filtresi kullanmalısın.
  • Şişelenmiş suyun musluk suyundan daha güvenli olduğuna dair bilimsel bir kanıt yoktur.

Lütfen sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya bırakın veya destek@tappwater.com.tr adresinden bize ulaşın. 

Shopping Cart
Scroll to Top