loader image
D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0

TAPP Sepetiniz

D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0
Toplam: 0,00
No products in the cart.
30 gün ücretsiz iade ve 12 aya kadar taksit imkanı TAPP Water Türkiye'de.

Musluk suyundaki klor ve kloramin nasıl yok edilir?

Musluk suyuna neden klor ve kloramin ((NH2Cl) gibi kimyasallar eklenir? Musluk suyunda kloru nasıl atabiliriz veya azaltabiliriz?

Klor ve kloramin musluk suyundaki kötü mikroorganizmaları (patojenler) öldürmek ve musluk suyunu içilebilir hale getirmek için kullanılır. Fakat yapılan araştırmalara göre musluk suyuna klor eklemenin kötü kokuya ve kötü tada sebep olduğu görülmüştür. Aynı zamanda evcil hayvanlarımıza klorlu musluk suyu vermek ve iç mekan bitkilerini klorlu suyla beslemek de risklidir. 

TAPP water gibi uygun fiyatlı bir su filtresi musluk suyundaki klor ve kloramini %98 oranında düşünerek musluk suyu kalitesini arttıracaktır. 

Musluk suyuna neden klor ve kloramin eklenir?

Musluk suyuna klor eklenmesinin sebebi, su borularında biriken kötü bakterileri öldürmektir. Aslında musluk suyu, ilk olarak su arıtma tesislerinden çıktığında herhangi bir patojen içermez. Fakat evimize gelene kadar geçtiği su boruları risk taşıyabilir. Borulardaki kaçaklar, su deposu ve musluk borusunda bekleyen sular kötü bakterilere yol açabilir. Musluk suyuna klor eklendiğinde musluk suyundaki bakteri riski ortadan kalkar. 

Klor, musluk suyunu içmek için güvenli bir hale getirmek amacıyla 100 yıldır kullanılmaktadır. Su kaynağına ilk kez klor eklendiğinde, dünya genelinde hastalıklara ve diğer su kaynaklı rahatsızlıklara karşı hızlı bir azalma sağlandı. Şehirlerin ve köylerin içme suyunu arıtılmasıyla burada yaşayanların güvenliği kontrol altına alınmış oldu. 

Klor, bakteri, mikrop, enfeksiyon ve protozoon gibi mikroorganizmaları öldürür. Eski borularda oluşan sızıntılar ve suyun borularda beklemesi nedeniyle kötü organizmalar üreyerek insan sağlığını riske atabilir. EPA, DSÖ ve diğer uluslararası kuruluşlar musluk suyunun klor eklenmesi kararını insan sağlığını korumak için almıştır. 

En basit tanımıyla kloramin, amonyak ve klordan meydana gelir. Kloraminin görevi tıpkı klor gibi suyu temizlemektir. Günümüzde su arıtma yöntemlerinde kloramini, klordan daha fazla görüyoruz. Bunun sebebi kloramin eklenen musluk suyunun klorlu musluk suyunda göre daha tatsız ve kokusuz olmasıdır. Musluk suyuna ne kadar klor veya kloramin ekleneceği suyun miktarına göre değişir. Eğer suyunuzun çok sert olduğunu düşünüyorsanız musluk suyuna çok fazla klor veya kloramin eklenmiş demektir. 

Musluk suyundaki klor ve kloramini neden azaltmak istiyoruz?

Yapılan araştırmalara göre musluk suyundaki klor ve kloraminin insan sağlığı üzerinde direkt olarak olumsuz bir etkisi yoktur. Fakat buna rağmen insanların korlu musluk suyu içmek istememesinin sebebi klor eklenen musluk suyunun kötü kokması ve kötü bir tada sahip olması. Musluk suyuyla yapılan çay ve kahvelerde bile bu farkı anlayabiliyoruz. Aynı zamanda klor, sağlıklı bakterileri de öldürdüğü için akvaryum balıkları ve evcil hayvanlara zarar verebiliyor. 

Kloru sudan uzaklaştırmak mümkünken kloramini sudan çıkarmak imkansızdır. Klorlu suyu bir bardağın içine koyun ve yarım saat bekleyin. Klor yarım saat içinde dibe çöker. Sen de bu suyu evcil hayvanınızı beslemek veya bitkilerini sulamak için kullanabilirsin. 

Sonuç olarak, klor ve kloraminin içme suyundan uzaklaştırılması iyi bir fikir olabilir!

Musluk suyundan klor ve kloramini nasıl temizleyebilirim?

Ters Osmoz su arıtması, Ultraviyole ışık ve Aktif Karbon dahil olmak üzere kloru ve kloramini ortadan kaldıran birkaç filtre türü vardır. Klor ve kloramini sudan çıkarmak için en etkili tekniklerden biri Aktif Karbon yöntemidir. Aktif Karbon, kloru (Hipoklorit) kolayca adsorbe edilen klorüre dönüştüren bir katalizördür.

Uygun fiyatlı, yüksek kaliteli bir su filtresi olan TAPP Water su filtresi bağımsız olarak test edilmiş ve %95’ten fazla klor ve kloramini sudan temizlediği kanıtlanmıştır. TAPP Water Filtre, hem aktif hem de katalitik karbon sağlayan organik bir karbon bloktan oluşur.

TAPP 2’nin bir diğer avantajı ise, sağlıklı mineralleri filtrelememesi ve kartuşların biyolojik olarak parçalanabilir olmasıdır. Sen de TAPP 2 gibi sadece bağımsız olarak test edilmiş ve onaylanmış su filtreleri kullanmalısın. Eğer suyunun kalitesinden endişe duyuyorsan kullandığın filtrelerin kloramini gerçekten temizleyip temizlemediğini laboratuvar sonuçlarıyla kontrol edebilirsin. 

Özet

  • Halk sağlığını güvence altında tutmak için musluk suyuna klor ve kloramin eklenir. Klorlu musluk suyunun insan sağlığına doğrudan zararı yoktur.
  • Fakat olası olumsuz sonuçları önlemek  ve daha lezzetli su içmek için klor ve kloramini içme suyundan azaltmak veya tamamen temizlemek iyi bir fikir olabilir.
  • Musluk suyundaki klor ve kloraminin azaltmak ve temizlemek için TAPP Water gibi aktif ve katalitik karbonlu bağımsız bir sertifikalı filtre kullanmalısın.
Shopping Cart
Scroll to Top