loader image
D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0

TAPP Sepetiniz

D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0
Toplam: 0,00
No products in the cart.
30 gün ücretsiz iade ve 12 aya kadar taksit imkanı TAPP Water Türkiye'de.

Musluk Suyundaki Kirecin Böbrek Taşına Neden Olduğu Doğru Mu?

Musluk suyundaki kireç, böbrek taşına sebep olur mu? Kireçli sert su sağlık problemi yaratıyor mu?

İspanya ve İtalya’daki nüfusun yaklaşık % 30’u kalsiyum açısından zengin yani halk dilinde ‘sert su’ içmekten dolayı endişe duyuyor. Aynı problem Kuzey Amerika’daki bazı bölgeler için de geçerli. İnsanlar musluk suyundaki kireç oranından dolayı endişelenmekte haklı mı yoksa bunların hepsi birer efsane mi?

Suyla ilgili bilinen efsaneleri araştırmaya ve yanlış bilgileri çürütmeye karar verdik.

Sert su nedir ve su neden kireçlenir?

Avrupa ve Kuzey Amerika’daki evlerin % 60’ından fazlasının musluğundan sert ve yoğun tadı olan musluk suyu geliyor. Sert su demek, kalsiyum açısından zengin olan su demektir. Yoğun kalsiyum oranı suyu sertleştirir, bunun en iyi örneğini duş aldıktan sonra saçlarının daha sert olmasından anlayabilirsin. Fazla kalsiyum ve mineraller suyun kireçlenmesine neden olur.

Sert suyun kaynağını su deposundan evine gelen su borularındaki tortular olabilir veya yer altı kaynak suyu kullanıyorsan buradaki suyun doğal yapısından dolayı da musluk suyu kireçli ve sert olabiliyor. Suyun kireçli olduğunu en iyi çaydanlık ve su ısıtıcısına bakarak anlayabilirsin. Çaydanlığın içindeki beyaz lekeler kalsiyumun ta kendisi!

Su arıtma tesislerinde sudaki kireç ve kalsiyum filtrelenmiyor. Bunun birkaç sebebi var;

  • Çünkü sudaki kireci filtrelemek, sudaki sağlıklı minerallerin de arıtılmasına anlamına geliyor.
  • Sudaki kalsiyumu filtrelemek zor ve pahalı bir işlem.
  • Suyun tadını bozabilir.

Kalsiyum ve kireç hangi sağlık sorunlarına yol açar?

Kalsiyum vücut için gerekli bir mineraldir. Vücuttaki kemiklerin ve böbreklerin kalsiyuma ihtiyacı var. Yapılan araştırmalar, musluk suyundaki kalsiyumun böbrek taşı oluşturduğu efsanesini desteklemiyor.

Öncelikle, böbrek taşlarını önlemenin en iyi yolu bol bol su içmektir. Bu aşamada suyun sert veya yumuşak içimli olması fark etmiyor. Suyun yanı sıra portakal suyu ve organik limonata içmek de böbrek taşının oluşmasına engeller. Çünkü turunçgillerin içindeki sitrat, böbrek taşının meydana gelmesini önlüyor.

Detaylı yapılan araştırmalarda, kalsiyum açısından zengin suyu içmenin böbrek taşıyla doğrudan ilişkisi olmadığını veya çok az bir etkisi olduğunu gösteriyor. Böbrekleri hassas ve böbreklerinde kronik rahatsızlığı olan kişilere, doktorları zaten kireçli su içmemesi için uyarıda bulunuyorlar.

Kireçli su böbrek taşı yapar mı?

Yapılan araştırmalar, kalsiyum açısından çok yüksek, kireçli sular araştırıldığında böbrek taşına neden olmadığı fakat böbrek taşını geliştirme riskini arttırdığı göstermiştir. Böbrek taşı kırma veya böbrek taşı düşürme işlemlerinden sonra kireçli su içersen, komplikasyon oluşma ihtimali artabilir. Böbrek taşı problemi yaşayanlar mutlaka doktorlarına danışarak musluk suyu tüketimini araştırmalı.

Böbrek taşı oluşumunun nedenlerine baktığımızda suyun kalitesinden çok tüketilen su miktarının böbrek taşında daha etkili olduğu anlaşılmıştır. 400 mg/L’nin üzerinde kireçli su içildiğinde böbrek taşı riskinin artabileceğine dair sonuçlar görülüyor. Böbrek taşının neden olduğu araştırıldığında, kanımızın bazı doğal sebeplerden dolayı sudaki ve yiyeceklerdeki fazla kalsiyumu emmeye başladığı karşımıza çıkıyor Bu da kalsiyumun vücuttan atılım sürecinde böbrek duvarlarında çok fazla kalsiyum biriktirmesine sebep olur.

Kalsiyumu nereden alırız?

Kalsiyumu süt ürünleri ile fasulye, badem, mercimek ve musluk suyu gibi diğer birçok gıda yoluyla vücudumuza alırız. Normal değerlerinden fazla tüketilen yüksek protein, sodyum (tuz) ve şeker içeren beslenme rutini böbrek taşı riskini arttırabilir. Özellikle fazla tuz tüketiminin böbrek taşı riskini daha arttırdığı görülmüştür. Böbreklerdeki fazla tuz miktarı, böbreklerin filtrelemesi gereken kalsiyum miktarını artırır ve böylece böbrek taşı riski meydana gelir.

Musluk suyundaki kireci nasıl filtreleyebiliriz?

Musluğunuzdan akan suyu yumuşatmak ve kireç oranını azaltmak için için en iyi su filtresine ihtiyacın var. Klasik su filtreleri, sudaki kireci filtrelerken suyun tadını bozabilir veya aşırı pahalı çözümler sunabilir. Sürahi filtreler ise sudaki kireci sadece %50 oranında filtreler. Sürahi filtrelerin filtresini ise her ay yenilemen gerektiğini unutma. Neyse ki artık daha yenilikçi ve sağlıklı bir çözüm var: TAPP WATER. TAPP su filtresi, sudaki kireci ortalama 2 ay boyunca azaltır ve suyun daha yumuşak içimli olmasını sağlar.

Sonuç olarak, musluk suyundaki kalsiyumun böbrek taşı oluşumuna neden olduğuna dair kesin kanıtımız yok. Fakat musluk suyuyla ilgili daha kesinleşmemiş çok gerçek var. Sağlıklı ve güvenli tarafta olmak için TAPP WATER su filtresi ile hemen tanışmalısın.

Shopping Cart
Scroll to Top