loader image
D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0

TAPP Sepetiniz

D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0
Toplam: 0,00
No products in the cart.
30 gün ücretsiz iade ve 12 aya kadar taksit imkanı TAPP Water Türkiye'de.

Plastik Şişe Kullanmak Sağlığımız İçin Zararlı Mı?

Biliyoruz kulağa çok ürkütücü geliyor ama plastik bir şişeden bir yudum su almak veya mikrodalgada plastik kapta yemek ısıtmak sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilir. Evet, neredeyse hepimiz bunları sık sık yapıyoruz. Plastik su şişelerinin saçtığı tehlikeye bugün yakından bakalım. Neden plastik şişe kullanımını hemen durdurman gerektiğini anlatıyoruz. Tek kullanımlık plastikler hem çevremiz, hem de sağlığımız açısından oldukça zararlı, peki yerine ne kullanabiliriz?

Plastik su şişesi neden zararlı?

Plastik su şişelerindeki en büyük tehlike, içeriğindeki sentetik bileşik olan Bisfenol A’dır (BPA). BPA, şişeden suya sızarak kişilerde diyabet, obezite, yüksek tansiyon ve kanser gibi sorunlar ortaya çıkarabilir. Bu sentetik içerik, vücudundaki östrojenin etkisini taklit eden bir endokrin bozucu görevi görür. Bu nedenle BPA içeren plastik su şişelerinden su  içmenin hamile kalmayı zorlaştıracağı ve biberon yoluyla çocuk sağlığını olumsuz etkileyeceği tahmin edilebilir.

Plastik su şişesi alırken ( daha doğrusu almak zorunda kalırsan!) mutlaka şişenin plastik mevzuatına uygun olup olmadığını kontrol etmelisin. Mümkünse BPA içermeyen şişeleri tüketmeli ve sağlığını riske atmamalısın.

Plastik su şişesindeki mikroplastik riski

Mikroplastik denilince akla ilk olarak deniz ve okyanus temizliği gibi fikirler gelebilir. Fakat son yıllarda 5 mm’den daha küçük olan küçük plastik parçaların, plastik şişelerin içindeki suda da görülebiliyor.

2018’in başlarında, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), en yaygın şişelenmiş su markalarının% 93’ünde plastik elyaf şeklindeki mikroplastiklerin bulunmasının ardından bir sağlık incelemesi başlattı. Fredonia’daki New York Eyalet Üniversitesi’nden yapılan araştırma, dokuz ülkedeki 19 noktadan ve 11 farklı markadan 259 şişeyi analiz etti ve bazı örneklerde plastik şişe sudaki plastik lif seviyelerinin önceki bir çalışmada musluk suyunda bulunanların iki katı olduğunu buldu. Plastik şişe suyun daha temiz olduğuna dair bilgi kirliliğine artık inanmamalısın. Sağlığın için en güvenli yol, ev tipi su filtresi edinmek! TAPP Water su filtresi gibi musluk suyunu sadece saniyeler içinde filtreleyen organik su filtreleri, suyun içindeki mikroplastiği arıtarak suyunun daha saf, olması gerektiği gibi doğal akmasını sağlar.

Biyoplastik trendine kapılma

“Biyoplastik” trendine inanmamalısın. Evet, yeşil, doğa dostu ve biyolojik olarak parçalanabilen plastik su şişesi ilk olarak kulağa hoş gelebilir ama perde arkasını mutlaka öğrenmelisin. Yapılan gözlemler, biyoplastik yani doğada parçalanabilen plastiklerin aslında sanıldığı gibi doğa dostu olmadığını gösteriyor. Biyoplastik şişelerin içeriğindeki yüksek toksisite oranları sudan insan vücuduna geçerek sağlığa olumsuz etki sunabiliyor.

 

Shopping Cart
Scroll to Top