loader image
D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0

TAPP Sepetiniz

D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0
Toplam: 0,00
No products in the cart.
30 gün ücretsiz iade ve 12 aya kadar taksit imkanı TAPP Water Türkiye'de.

Türkiye’de Plastikle Mücadele: Plastik Şişe Tüketimi

Plastik şişe kullanımının zararları ve ekolojik sonuçları günden güne paylaşılırken, Türkiye’de plastik şişe tüketimi hız kesmeden artmaya devam ediyor. Özellikle içecek sektörünün domine ettiği plastik ambalaj ve plastik şişe tüketimi tek kullanımlık plastiklerin artmasına ve bu şişelerinin ömrünün okyanuslarda veya denizlerde sonlanmasına yol açıyor.

Türkiye’de plastik ambalaj kullanımı ile ilgili kısa bir bilgi verelim; 2018 yılı itibariyle, ülkemizde toplam olarak 8 milyon 612 bin ton plastik tüketildi. Maalesef kullanılan plastik ambalajların sadece %4.46’sı geri dönüşüm amacıyla toplanıyor. Geri kalan hepsi doğada çözünmeyi bekliyor. Plastik şişelerin doğada ne kadar geç çözüldüğünü biliyorsun, değil mi? Bugün plastik su şişesi tüketimini ve bu tüketimini azaltmanın yollarını seninle paylaşalım.

Plastik damacana da su tüketimi

Evine plastik damacanada su alanları inceleyelim. Muhtemelen damacana şişelerin depozitolu olduğunu ve onların tekrar tekrar kullanabildiğini düşünüyorsun. Aslında damacanayı filtrelemek ve yeniden kullanıma sokmak düşündüğün kadar kolay bir işlem değil. Öncelikle o damacana suyun büyük tırlarla tek bir merkezden kullanıcıların kapılarına kadar ulaştırılması, temizlenmesi, petrol tüketimi, hava kirliliğini de hesaplarsak karbon ayak izi puanımız hiç iyi bir doğrultuya gitmiyor.

Ülkemizde kişi başı plastik su şişesi tüketiminin yıllık 68 litre pet, cam ve 81 litre de damacana olmak üzere 149 litre olduğu düşünülüyor. Sadece bir kişinin bu kadar plastik şişe tüketimi yaratmasını 80 milyon kişi ile çarpınca Türkiye için oldukça ürkütücü bir tablo karşımıza çıkıyor. Yazımızı okuyanların aklında peki ne yapabiliriz? Çare sadece cam şişe mi? diye geçtiğini tahmin edebiliyoruz. Hayır, cam şişe de aslında bir tüketim aracı ve cam damacanaların da temizlenmesi ve ulaştırılması dünyamızı kirleten süreçlerin başında geliyor. Hiç musluk suyunu arıtarak içmeyi düşündün mü?

Plastik şişe tüketimini nasıl azaltabiliriz?

Plastik ve cam damacanayı hayatımızdan nasıl çıkarabiliriz? Keşke evde bir su kaynağı olsa da bardağa oradan doldurabilsek! Mesela musluk gibi? Musluk suyunu içmek aramızdan bazılarına ürkütücü gibi görünse de plastik dağları kadar korkunç bir fikir değil! İstanbul’da musluk suyunun ‘teknik’ olarak içilebildiğini, sadece tat ve koku bakımından geliştirilmesi gerektiğini paylaşmıştık. Musluk suyunu arıtan ve lezzetini arttıran su filtreleri ile plastik su şişesi tüketimini sıfıra indirmek mümkün.

En popüler su filtrelerinin başında gelen TAPP Water su filtresi, Hindistan Cevizi kabuğundan yararlanarak suyu en olması gerektiği gibi arıtıyor. Musluk suyunu kirleticilerden filtreliyor ve eski su borularının biriktirdiği mikroplastik, klor, kireç ve diğer kimyasalları musluk suyundan uzaklaştırıyor. Sürdürülebilir ilkelerde üretim hayatına başlayan TAPP Water, Hindistan Cevizi toplama sürecinden tut da ulaştırma adımlarına kadar çevreyi en az senin kadar düşünüyor! Senin sadece yapman gereken bir-iki dakika içinde TAPP Water’ı musluğuna takman ve suyun doğası gereği akmasına izin vermek. Plastik şişe tüketimini azaltmak için renkli bir su termosu al ve dışarı çıkarken sadece bu şişeyle su ihtiyacını gider. TAPP Water su filtresini seyahatlerinde de yanında taşıyabilirsin.

Kaynak:

http://www.cmo.org.tr/resimler/%20ekler/0d4a5b926c005a6_ek.pdf

https://duzensiz.org/bir-damacanada-turkiye-ekonomisi-7f33349e1452

Shopping Cart
Scroll to Top