loader image
D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0

TAPP Sepetiniz

D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0
Toplam: 0,00
No products in the cart.
30 gün ücretsiz iade ve 12 aya kadar taksit imkanı TAPP Water Türkiye'de.

TAPP Water BBC’de Mikro Plastikler Hakkında Konuştu

Orb Media’nın bulgularına göre musluk suyunun %83’ünde, şişelenmiş suların ise %92’sinde mikro plastikler bulunuyor. Vic Minett, sunduğu sabah programında TAPP Water kurucusu ve planlama müdürü Magnus Jern’e konu hakkında üç soru yöneltti.

İşte röportajın kısa bir özeti:

BBC: Mikro plastik nedir?

Magnus: 5 mm’den küçük ve çoğunlukla gözle görülmeyen plastik parçaları. Mikro plastik, okyanuslar, balıkların mideleri, mikro organizmalar, musluk suyu ve hatta şişelenmiş su olmak üzere birçok yerde bulunabiliyor.

Orb Media’nın bir araştırmasına göre, Avrupa ve Kuzey Amerika genelindeki şişelenmiş suların %90’ında mikro plastikler bulunuyor ve hatta rakamlar litre başına 10,000 plastik parçasına kadar ulaşıyor. Musluk suyunda ise bu oran %83.

BBC: Bunlar nereden geliyor?

Magnus: Mikro plastiklerin ana kaynağı tek kullanımlık plastik ürünler (şişeler, ıslak mendiller, kulak çubukları, poşetler vs.), araba lastiklerinde kullanılan kauçuk ve kıyafetlerde kullanılan mikro elyaflar. Bu plastikler, atık depolama sahaları, yollar ve çamaşır makinelerinden geçerek şebeke suyuna karışıyor.

BBC: Mikro plastikler zararlı mı?

Magnus: Faydalı olmadıkları kesin. Mikro plastiklerin okyanuslardaki mikro organizmaları öldürdüğünü ve balıkların organlarına büyük zararlar verdiğini saptadık. O yüzden, mikro plastiklerin muhtemelen insanlar için de çok iyi olmadığını söyleyebiliriz.

BBC: Mikro plastikleri musluk suyundan nasıl arıtabiliriz?

Magnus: TAPP 2 gibi mikro plastikleri sudan ayırmak için özel olarak tasarlanmış birkaç su filtreleme sistemi var. İşi sağlama almak için mikron derecesi 2 veya altında olan su filtrelerini kullanabilirsiniz.

Shopping Cart
Scroll to Top