loader image
D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0

TAPP Sepetiniz

D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0
Toplam: 0,00
No products in the cart.
30 gün ücretsiz iade ve 12 aya kadar taksit imkanı TAPP Water Türkiye'de.

Su Filtresi Kullanmak Karbon Ayak İzini Azaltır Mı?

Sera gazı emisyonu yani sera gazının yayılımı günden güne armaya devam ediyor. Sera gazındaki artış, dünyanın ne kadar hızlı kirlendiğini bizlere açık olarak gösteriyor. Özellikle Avrupa’da ve Amerika’da karbon ayak izini azaltacak önlemler aktif olarak öneriliyor ve uygulanıyor. Peki, Türkiye’de durum nedir? Karbon ayak izini azaltmak ve çevreye karşı daha duyarlı olmak için sana harika önerilerimiz olacak. Öncelikle karbon ayak izini azaltmaya su tüketimiyle başlamalısın, daha doğrusu su şişesini azaltarak… Günde en az bir pet şişe satın almak bile karbon ayak izini kat ve kat yüksek çıkarır. Eve musluk filtresi alarak çevreye karşı daha duyarlı bir hareket yapmış olacaksın.

Karbon ayak izi nasıl azaltılır?

  • Plastik poşet tüketimini azalt, mümkünse sıfırla
  • Araba yerine bisiklet kullan
  • Uzak mesafeler için uçak yerine otobüs kullanabilirsin
  • Yerli ve lokal ürünleri tüket
  • Plastik çöplerini ayrıştır
  • İhtiyacın kadar yemek pişir
  • İkinci el alışveriş yapmaya özen göster
  • Su filtresi kullanarak plastik su şişesi ihtiyacını ortadan kaldır

Su filtresi kullanmak neden karbon ayak izini azaltır?

Aslında evde su filtresi kullanmak birden fazla sebeple karbon ayak izinde dramatik bir düşüş yaratacak. Öncelikle en önemli sebep, plastik su şişesine olan ihtiyacın azalacak. Dışarıda plastik su şişesi almak yerine yanında termosta taşıdığın suyu tüketmelisin. İkinci olarak, damacana tüketimi de önemli bir sera gazı emisyonuna neden oluyor. Damacananın üretim noktasından senin kapına kadar ulaşması, temizlenmesi ve doldurulması ekstra enerji istiyor.

Son olarak su kaynağının damacanaya doldurulması, o kaynaktan senin evine kadar olan taşınma süreci de karbon ayak izinin yükselmesine yol açar. Örneğin, Bursa’dan çıkan suyu İstanbul’da yaşayan vatandaşların tüketmesi gibi… Evin bütün su ihtiyacını aslında musluk suyu ile karşılayabilirsin. Musluk filtresi kullanarak hem yemeklerini ve hem de içme suyunu musluktan temin edebilirsin. Hem de damacana suyundan daha temiz ve lezzetli haliyle!

En ekolojik musluk filtresi hangisi?

Karbon ayak izini azaltma fikrine çok sevindik! Çevreci yaklaşımını mutlaka su filtresi seçerken de devam ettirmelisin. Su filtresi seçerken, plastik yerine daha ekolojik ve doğada çözünür maddelerden üretilen su filtrelerini almak karbon ayak izinin azalmasına yardımcı olur.

Hindistan cevizi kabuğundan yapılan TAPP Water su filtresi, suyun organik ve doğal bir şekilde akmasını sağlar. Üretim aşamasından, ulaştırma aşamasına kadar her detayında sürdürülebilir bir vizyonla ilerleyen TAPP Water’ın %76’su doğada çözülebilir malzemelerden yapıldı. Geri kalanı ise toksik içermediğinden yani inert olduğundan dolayı çevreye ve deniz yaşamına zarar vermez

Shopping Cart
Scroll to Top