loader image
D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0

TAPP Sepetiniz

D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0
Toplam: 0,00
No products in the cart.
30 gün ücretsiz iade ve 12 aya kadar taksit imkanı TAPP Water Türkiye'de.

Plastik Tüketimini Azaltmanın 5 Kolay Yolu

Okyanuslara, nehirlere, göllere ve hatta musluk suyuna yönelik artan plastik kirliliği tehdidiyle, plastik atıkların azaltılmasına katkıda bulunmak isteyebilirsin. Sıfır atık çok zor bir konu ancak plastik ayak izini % 80 oranında azaltmak nispeten kolay olabilir ve uzun vadede oldukça olumlu bir etkiye sahip!

İşte önerdiğimiz 5 kolay yol

1) Şişe sudan uzak dur

Plastik şişeler, okyanusta en çok bulunan çöplerdir. Tamamen evde, restoranlarda ve seyahat ederken tek kullanımlık plastiğe hayır diyerek katkıda bulun. Evde musluk suyunun tadını sevmiyorsan veya kalitesinden şüphe duyuyorsan TAPP gibi uygun fiyatlı bir su filtresi edin. Seyahat ederken doldurulabilir bir su şişesini yanında taşı.

2) Plastiksiz alışveriş yapın

Market ve diğer alışverişler için her zaman  yeniden kullanılabilir bez çantalarını yanında taşı. Sebze ve meyveleri açık olarak seçebileceğin pazar gibi yerlerden alışveriş yapmaya özen göster. Pirinç, mercimek gibi kuru gıdalar için de cam kavanozlarını markete getirebilirsin. Mümkünse her zaman plastik ambalajı olmayan ürünleri seç.

3) Paketli hazır gıdaları tüketme

Artık yemek yapmaktan kaçınmak için bir bahanen var. Restoranlar genellikle enerji kullanımı ve atık açısından plastik hazır yemeklerden daha çevre dostudur. Özellikle tek kullanımlık plastiklerdeki öğle yemeği paketleriyle karşılaştırdığında lokantada yemek yemek daha doğru olur. Yemeklerin tadını çıkarmak için zaman ayırırsan daha uzun yaşayacağın da kanıtlanmıştır.

4) Doğada çözülebilir plastikleri kullan

Çöpümüzün bir yere gitmesi gerekiyor, bu yüzden plastik poşetten kaçınmak zor. Neyse ki, marketlerde çok pahalı olmayan biyolojik olarak parçalanabilen seçenekler var.
Aynı durum, Avrupa ve Kuzey Amerika’da hacim olarak en çok kullanılan üçüncü plastik olan bebek bezleri için de geçerli. Ebeveynlerin çoğu, kumaş çocuk bezlerinin çok fazla işe yaradığını düşünüyor ve bu nedenle Naty ve Bambo Nature gibi biyolojik olarak parçalanabilen çocuk bezlerini kullanılıyorlar. Bazı su filtrelerinde ise tek kullanımlık bir plastiği başka bir plastikle değiştirmemiz gerekir. TAPP Water biyolojik olarak parçalanabilir su filtresi kartuşları ile sürdürülebilir bir alternatif sunuyor.

5) Gerçekten ihtiyacın olmayan şeyleri satın almaktan kaçın

Plastik ürünler ucuzdur. Çoğunlukla ihtiyacımız olmayan şeyleri satın alırız ve bunlar birkaç kullanımdan sonra çekmeceye veya çöpe gider. Bir şeyler satın almadan önce iki kez düşün ve blender veya kahve makinesi gibi çok kullandığın cihazların kalitesi (ve bir ürünün kullanım ömrü) için biraz fazladan bütçe ayırmaya çalış.
Hayatında plastik kullanımını azaltmak gördüğün gibi çok kolay. Yukarıdaki 5 ipucu, ortalama bir kişi için yaklaşık% 80 oranında plastik atığı azaltacak. Hemen bugün denemeye başla!

Shopping Cart
Scroll to Top