loader image
D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0

TAPP Sepetiniz

D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0
Toplam: 0,00
No products in the cart.
30 gün ücretsiz iade ve 12 aya kadar taksit imkanı TAPP Water Türkiye'de.

Neden plastik şişe tüketmemeliyim?

Global su etiği konusuyla ilgilenen bir editör olarak suyun, susuzluğumuzu gidermekten daha fazlasını yaptığına inanıyorum. İçtiğimiz su, yaşamak istediğimiz dünya tipine hitap ediyor. Sağlığımız ve gezegenimiz için plastik su şişelerinden neden uzak durmamız gerektiğinin dört nedenini seninle paylaşıyoruz.

Neden plastik şişe tüketmemeliyim?

1. Plastik şişeler dünyamızı kirletiyor (geri dönüştürülseler bile).

Plastik şişelerin üretimi, doldurulması ve dünyanın her yerine gönderilmesi yoğun kaynak gerektirdiğinden, her biri büyük bir karbon ayak izine sahip. ABD’deki geri dönüşüm endüstrisinin sorunlu durumu örnek alındığında, plastiklerinizin gerçekten uygun şekilde geri dönüştürülüp dönüştürülmediğini söylemek Türkiye için de son derece zor. Geri dönüştürülmeyen plastik su şişeleri biyolojik olarak parçalanmak için son derece yavaş kalır: Birkaç dakika içinde içtiğin suyu çerçeveleyen plastik şişe 1000 yıl boyunca ortalıkta kalabilir. Plastik su şişelerinin bir çöplükte veya doğada uzun yıllar kalmasını istemiyorsan plastik şişe tüketimini en aza indirmeli hatta mümkünse bugün itibariyle bırakmalısın.

2. Şişe su, her zaman musluk suyundan daha temiz değildir (çok daha pahalı olmasına rağmen).

Plastik şişenin üzerindeki etiket huzurlu bir dağ deresini tasvir ediyor olabilir, ancak bu içindeki suyun kirlenmemiş veya bozulmamış olduğu anlamına gelmez. Natural Resources Defense Council (NRDC) tarafından hazırlanan bir rapora göre, plastik şişe suyun % 25’i musluktan elde ediliyor. Bu şişeler satılmadan önce filtrelenir ve içeriğindeki mikroplastikler, diğer kirleticiler temizlenir.  Dahası şişe suda yıllar boyunca ftalat, küf, trihalometan ve arsenik kalıntıları bulunmuştur. İstanbul’da musluk suyunun içilip içilmediğini merak ediyorsan seni bu yazımıza alalım.

3. Plastik şişeler (BPA içermeyenler bile) kimyasalları suyuna sızdırabilir.

Plastik şişe su şirketleri giderek daha fazla BPA içermeyen plastik kullanıyor, ancak diğer potansiyel olarak zararlı kimyasallar hala plastik şişelerde mevcut ve ısıya maruz kalırsa veya uzun süre bekletilirse suya sızabilir. Bu kimyasallardan bazıları, vücuttaki hormon seviyelerini bozabilecek olası endokrin bozuculardır.

4. Musluk suyu filtreleyerek içmek plastik şişeden daha sağlıklı! 

Musluk suyunu filtrelemek artık birkaç saniyede yapılabilecek bir işlem. Gelişen su filtresi teknoloji giderek daha ekolojik ve sağlıklı sonuçlar ortaya çıkarıyorlar. Dünyada ve Türkiye’de önde gelen su filtresi markalarından TAPP Water, musluk suyunu hızlı bir şekilde filtreleyerek bardağına doldurabiliyor. Artık evindeki yemekleri filtrelenmiş suyla pişirebilir ve plastik şişeye gerek kalmadan doyasıya taze su tüketebilirsin!

Artık TAPP Water kullanmaya başladıktan sonra yapman gereken tek şey bir sana uygun bir su matarası edinmek! Dışarı çıkarken nasıl anahtar, cüzdan gibi eşyalarını yanına alıyorsun, evden su şişeni doldurarak yanına alabilirsin. Emin ol, düzenli olarak evde filtre su tüketmeye başladığında su içmek senin için daha ekonomik bir hale gelecek. Tek kullanımlık plastikten de kurtulmuş olacaksın.

Shopping Cart
Scroll to Top