loader image
D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0

TAPP Sepetiniz

D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0
Toplam: 0,00
No products in the cart.
30 gün ücretsiz iade ve 12 aya kadar taksit imkanı TAPP Water Türkiye'de.

Dünyamızı Kurtarmaya Yardımcı Olacak 5 Sürdürülebilir İpucu

Daha sürdürülebilir bir hayat mı yaşamak istiyorsun?

Yiyecek ve susuzluk sorunundan tut da soluduğumuz havanın sürekli kirlenmesine kadar, çevreyi kurtarmanın hepimizin üstlenmemiz gereken sorumluluk olduğu çok açık. Ormansızlaşma, aşırı avlanma ve atıkların su giderlerine atılması gibi sürdürülemez uygulamalar, çevresel bozulmanın önde gelen sebeplerinden!

Yapılan araştırmalara göre, iklim değişikliği “insan uygarlığına neredeyse orta vadede varoluşsal bir tehdit” oluşturuyor. Bu uygulamalar yakında durdurulmazsa, önümüzdeki 30 yıl içinde gezegenimizi kurtarma şansımız çok az olacak. Gerçekte, bundan birkaç on yıl sonrasında olası bir insan neslinin tükenmesi ile karşı karşıyayız.

İnsanların, vahşi yaşamın, bitkilerin ve doğanın diğer unsurlarının bir arada yaşayabileceği ve gelişebileceği bir gelecek yaratmaya başlamamızın zamanı geldi. Bunda oynayacak bir rolün var. Bu makalemizde, gezegenimizi kendiliğinden tetiklenen kıyametten kurtarmaya yardımcı olacak sürdürülebilir bir ev için yapabileceğin beş basit değişikliği bulabilirsin.

1. İç mekan bitkileri yetiştirin

Sürdürülebilir evler için ilk ipucumuz: Daha fazla bitki.

Ev bitkileri, evdeki temiz hava dolaşımını iyileştirerek çevremizi korur. Kötü iç mekan hava kalitesiyle ilişkili diğer sağlık tehlikelerinin yanı sıra beton binadaki toksik havayı uzak tutmaya yardımcı olurlar. İç mekan bitkileri ayrıca karbondioksit, benzen ve nitrojen dioksit gibi kirleticileri ve evde bulunan çoğu alerjen seviyelerini azaltır. Ayrıca hücresel solunum ve fotosentez yoluyla evdeki nem seviyelerini yükseltirler, bu da yaşam alanlarınızdan havadaki tozu temizler.

Ev bitkilerin için yetiştirme ışıklarını seçerken (eğer yeterli güneş ışığı alan bir evde oturmuyorsan, yetiştirme ışığı kullanmanı öneririz), bugün piyasadaki diğer tüm büyütme ışıklarına göre en üstün ışık yoğunluğuna sahip oldukları için LED bitki yetiştirme ışıklarını tercih etmelisin. Bu ışıklar çok fazla enerjiye ihtiyaç duymadan çok sayıda bitki yetiştirmene yardımcı olur. LED ampuller, diğer ampullere kıyasla çok az ısı üretir ve bu da optimum enerji tasarrufuna katkıda bulunur. Ek olarak, bu minimum çevresel hasar anlamına gelir.

2. Hayvan ve süt ürünleri tüketimini azaltın

FAO’nun (Food and Agricultural Organization of the United Nations) raporları, hayvansal tarımın dünyanın sera gazı emisyonlarının en az% 14,5’ine sebep olduğunu gösteriyor. Endüstriyel hayvanlar aynı zamanda günümüzün gıdayla ilgili sera gazı emisyonlarının% 50’den fazlasını oluşturmaktadır. İneklerin ve keçilerin, diğer geviş getiren hayvanların yanı sıra, tüm sera gazı emisyonlarının en tehlikeli katkılarından biri olan sindirim süreçleri sırasında metan gazı ürettiklerine dikkat edin.

Çiftçiler hayvan dışkısını gübre veya kompost gübresi olarak kullandıklarında, nitröz oksit olarak bilinen daha da tehlikeli bir emisyon atmosfere salınır. Hayvan tarımının neden olduğu zararlı sera gazı emisyonlarının yanı sıra, sürekli yoğunlaşan et ve süt ürünleri üretimi ve orman örtüsü tarım alanlarına dönüştürüldüğünde ormansızlaşma yoluyla sağlıksız beslenmeye de olumsuz katkıda bulunuyor.

Bu nedenle, daha sürdürülebilir bir ev yaratmanın kilit yönlerinden biri, hayvan ve süt tüketimini azaltmaktır.

3. Evde su tasarrufu yapın

Aşırı su tüketimi dünyanın birçok yerinde ciddi kuraklıklara neden olacak ve aynı zamanda iklim değişikliğine de katkıda bulunabilecek güçte! Ancak bu şekilde ilerlemek zorunda değil.

Suyu koruyan, sürdürülebilir bir ev için basit birkaç ipucumuz var.

Dişlerini fırçalarken suyun akmasına gerek yok. Sızdıran musluğunu ne zaman tamir ettireceksin? Musluğun sızmasını engellemek hem evinin yenilenmesine, aynı zamanda su faturanın da düşmesine yardımcı olur.

Tuvalet, çamaşır makinesi, bulaşık makinesindeki su tasarrufu seçeneği gerçekten işe yarıyor. Su tasarrufu sağlayan bir duş başlığı yalnızca paradan tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda evin sürdürülebilir olmasına da yardımcı olur. Artık suyu israf etmeyen ve hatta su kullanımını azaltan su filtreleri var.

4. Evi daha enerji verimli hale getirin

Modası geçmiş ampulleri daha enerji verimli LED ampullerle veya kompakt flüoresan ampullerle değiştirmelisin. Işıkları veya ev elektroniğini kullanmadığın zamanlarda açık tutmaya gerek yok. Elektronik ve cihaz alışverişi yaparken, enerji verimliliği özelliğine sahip olanları seçmeni öneririz. Enerji tasarrufu için evine yalıtım yaptırmalı ve yaşam alanlarındaki doğal ışığı en üst düzeye çıkarmalısın. Yalnızca gerektiğinde enerji tüketen akıllı ısıtma ve soğutma kurmak en mantıklısı.

Daha sürdürülebilir bir ev için uygulayacağın bu ipuçları sadece gezegeni kurtarmaya yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda paradan da tasarruf sağlayacaktır.

5. Plastik eşyaları kullanmayı bırakın

Plastik kullanımını azaltmak, sürdürülebilir bir evin anahtarıdır.

O plastik poşetleri, meyve ve sebze poşetlerini bir daha dışarıdan eve getirme. Onlar yerine bez çanta, file torba gibi yeniden kullanılabilir ürünleri tercih et. Plastikler günün sonunda mikro plastiklere dönüştükleri yerden nehirlere, göllere ve okyanuslara karışarak su yaşamını tehdit eden çöplüklerde son bulurlar. Plastik poşetlerin, pipetlerin, ambalajların ayrışması yüzlerce yıl alır ve plastiklerin% 10’undan daha azı geri dönüştürülür.

Yeniden kullanılabilir, gübrelenebilir bir poşet satın alarak sürdürülebilir hayata adım at. En sevdiğin içeceğin tadını çıkarmak için plastik pipetleri kullanmak yerine cam veya metal pipet gibi daha çevre dostu ürünler kullanmaya ne dersin?

Paradan tasarruf etmek, sağlığını iyileştirmek ve plastik atıkları azaltmak için şişe su satın almayı bırakmalı ve filtrelenmiş musluk suyuyla hayatına devam etmelisin.

Shopping Cart
Scroll to Top