loader image
D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0

TAPP Sepetiniz

D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0
Toplam: 0,00
No products in the cart.
30 gün ücretsiz iade ve 12 aya kadar taksit imkanı TAPP Water Türkiye'de.

Büyük Etkinlikler Plastik Kirliliğine Yol Açıyor

Barselona’da düzenlenen Dünya Mobil Kongresi ve Barselona Maratonu gibi büyük etkinlikler turizm sektörü ve şehir ekonomileri için önemli, ama bunların çevremize verdiği zararın farkında mıyız?

Barselona Maratonu:

20,000’den fazla insana 10 noktada dağıtılan içecekler toplamda en az 100,000 şişe ediyor, yani bir futbol sahasının yarısından fazlasını doldurmaya yetecek kadar.

Organizatörler, insanları geri dönüşüme teşvik etmek adına ellerinden geleni yaparak alana 85 adet büyük çöp kutusu koyuyorlar. Ama bu yeterli değil. Şişelerin çoğu sokağa atılıyor ve diğer atıklarla birlikte toplanarak temizleniyor, yani büyük ihtimalle geri dönüştürülmüyor.

Maratondaki plastik çöplerin bir fotoğrafı:

http://www.zetaestaticos.com/aragon/img/noticias/0/839/839367_1.jpg

Dünya Mobil Kongresi:

100,000’den fazla ziyaretçi, her gün ortalama 2-3 şişe tüketiyor ve 4 gün sonunda bu rakam 1 milyon, yani 5 futbol sahasını dolduracak kadar plastik şişeye karşılık geliyor. Fira de Barcelona (Barselona’nın ticari fuar kuruluşu) fuar boyunca geri dönüşüm kutuları sağlamada genellikle başarılı olsa da, plastik şişe atıklarının çoğu kahve dükkanları ve büfeler gibi daha az kontrol altında olan yerlerden geliyor.

Peki Tüm Bu Plastik Nereye Gidiyor?

En kötü senaryoda doğaya ve çöp sahalarına karışıyor. Buralarda plastiğin çözülmesi 400 yıldan fazla sürüyor, bu süreçte toprağı, etraftaki su birikintilerini ve uzun vadede okyanusları kirletiyor.

En iyi senaryoda ise geri dönüşüme uğruyor. Örneğin, İspanya’da yıllık 2,151 ton plastik atık ve artık üretiliyor: Bunların %34’ü geri dönüştürülüyor, %17’si satılıyor ve %49’u çöp sahalarına gönderiliyor. (Kaynak: Cicloplast 2016)

Bu Neden Önemli?

Son 10 yılda, önceki 100 yıldan daha fazla plastik ürettik. Plastik, sebep olduğu direkt ve dolaylı kirlenme sebebiyle denizlerimizin ekosistemi için bir numaralı tehdit durumunda. Mikro plastikler, genellikle kara bazlı kaynaklardan ortaya çıkan ve okyanuslarımızdaki yaşamı tehlike altına sokan 5 mm’den küçük plastik parçalarıdır. Plastik su şişelerinin doğada çözülmesi 400 ile 1000 yıl arasında bir zaman alıyor, yani bugünün atıkları gelecekteki birçok jenerasyonu da etkileyecek.

O Zaman Ne Yapabiliriz?

Barselona’nın da içinde bulunduğu tüm dünya metropolleri, turizm ve diğer amaçlı ziyaretlerin yol açtığı plastik atığının azaltılmasında aktif olarak çalışmalıdır. Singapur’daki sıfır atık hedefli Eco Run koşusu gibi etkinlikler örnek alınmalıdır. Organizatörler, kısa vadede daha az para kazanacak olsalar bile tekrar kullanılabilir şişeler ve su çeşmelerinin kullanımını desteklemelidir.

Shopping Cart
Scroll to Top