loader image
D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0

TAPP Sepetiniz

D52F7A8B-8566-4AB7-BF80-F9A612BEAC9F
0
Toplam: 0,00
No products in the cart.
30 gün ücretsiz iade ve 12 aya kadar taksit imkanı TAPP Water Türkiye'de.

Avrupa’nın En İyi Şelaleleri

Avrupa’nın en iyi şelalelerinden bahsetmeden önce,  TAPP Water’ın yani suyun hayat anlamına geldiğine ve şişe su yerine filtrelenmiş musluk tüketmenin daha sürdürülebilir bir yaşam tarzına giden yolda ileriye doğru atılan önemli bir adım olduğuna kesinlikle inanıyoruz.
Aynı zamanda suyun içme suyundan çok daha fazlası olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, çevre dostu bir yaşam tarzı seçerek korunmanıza yardımcı olabileceğiniz eşsiz bir gezegenin güzelliğini vurgulamak için Avrupa’nın en iyi şelalelerini sana tanıtmak istiyoruz. Bize göre Avrupa’nın en iyi şelaleleri bunlar… Sen kaç tane şelale gördün, favorin hangisi?

Avrupa’nın en iyi şelaleleri

#10 – Cascade de l’Arpenaz (Fransa)

Yükseklik: 366m; Haute-Savoie (Rhône-Alpes)
Avrupa’nın en iyi şelalelerinin ilki ile başlıyoruz. Fransız Alpleri’nde bulunan Arpenaz Şelalesi. Fransa’nın en yüksekleri arasında ve bu listedeki en kolay erişilebilir olanlardan biridir. Fransa’daki bu şelaleyi eşsiz bir deneyim haline getiren şey, şaşırtıcı yüksekliğinin yanı sıra onu çevreleyen olağanüstü dağ manzarasıdır.

#9 – Rhine Falls/Rheinfall (Switzerland)

Yükseklik: 23m; Schaffhausen ve Zürih Kantonları
Kuzey İsviçre’de bulunan göz alıcı Ren Şelaleleri, şelalelerin yüksekliğinden (23m) çok tabanlarının genişliği (150m) ile görenleri hayrete düşürüyor! Peyzaj ressamı JMW Turner ve Frankenstein yazarı Mary Shelley, şelaleleri ziyaret ettikten sonra derinden etkilendi ve ilham aldı.

#8 – Skógafoss (Iceland)

Yükseklik: 60m; Suðurland
Güney İzlanda’da meşhur Eyjafjallajökull’un yakınında bulunan Skógafoss, volkanlar ve şelaleler diyarına giden tüm gezginler için mutlaka görülmesi gereken bir yer. Uzun, mükemmel şekilli ve sağır edici derecede gürültülü, şelalenin ders kitabı örneği olarak duruyor. Son zamanlarda Ben Stiller’in The Secret Life of Walter Mitty’nin de aralarında bulunduğu birkaç Hollywood yapımının çekim yeri olarak yer aldı.

#7 – Henfallet (Norway)

Yükseklik: 90m; Sør-Trøndelag (Trøndelag)
Henfallet, Norveç’in merkezindeki en yüksek şelale, Trondheim’den arabayla iki saat uzaklıkta ve İsveç sınırından çok uzakta değil. Etkileyici yüksekliği, hacimli gövdesi ve Henfallet’in içinde bulunduğu çılgınca doğal manzarası sizi de büyüleyecek.

#6 – Monasterio de Piedra (Spain)

Yükseklik: -; Zaragoza (Aragón)
Monasterio de Piedra aslında çok sayıda pitoresk şelaleye, göllere, mağaralara ve manastır kalıntılarına sahip kuzey İspanya’nın Zaragoza eyaletinde bir doğa parkı. Parkın en dikkat çekici şelaleleri arasında Cascada Trinidad, Cascada La Caprichosa ve Cascada Iris bulunmaktadır.

#5 – Gaping Gill/Ghyll (United Kingdom)

Height: -; North Yorkshire (England)

Kuzey Yorkshire’da bulunan Gaping Gill, şelalelerin yanı sıra ünlü bir mağaranın adıdır. Muhtemelen listedeki en zor erişilebilen şelalelerden biri, çünkü oldukça yorucu bir yürüyüşten sonra karanlık bir mağaraya çekilmeniz gerekecek tabii hava koşulları izin veriyorsa (malum İngiltere’de hava durumu…)… Oldukça ödüllendirici bir deneyim, sadece aramızdaki çılgın maceracılar için önerilir!

#4 – Gullfoss (Iceland)

Yükseklik: 32m; Suðurland
Altın Çember’in (Geysir ve Þingvellir ile birlikte) bir parçası olan Gullfoss, muhtemelen İzlanda’nın en ünlü şelalesi unvanına aday. İki ayrı şelaleye (sırasıyla 11m ve 21m) sahip olan Gullfoss, güçlü bir şekilde uçuruma doğru uzanır ve sık sık geçit boyunca pitoresk gök kuşakları oluşturur. Bu, Avrupa’nın en iyi şelaleleri listemizdeki favorilerimizden biri!

#3 – Langfoss (Norway)

Yükseklik: 612m; Hordaland (Vestlandet)
Dünyanın en yüksek şelalelerinden biri olan Langfoss, Batı Norveç Åkrafjorden’de hayranlık uyandıran bir görünüme sahip. CNN / Budget Travel, burayı 2011 yılında Avrupa’nın en güzel on şelalesinden biri olarak gösterdi. Kesinlikle aynı fikirdeyiz!

#2 – Plitvice Waterfalls (Croatia)

Yükseklik: 78m (Veliki tokat) + 25m (Galovački buk); Karlovac County (Orta Hırvatistan)
Avrupa’nın en iyi şelalelerine sahip olan Hırvatistan’ın merkezindeki Plitvice Gölleri Milli Parkı, yemyeşil bitki örtüsünün yanı sıra kristal berraklığındaki göllerden pitoresk kataraktlara kadar çok çeşitli su kütlelerine ev sahipliği yapmaktadır. Buradaki en önemli iki şelale, Yukarı Göllerde bulunan Galovački buk ve Aşağı Göllerde Veliki şelalesidir.

#1 Manavgat (Türkiye)

Yükseklik: -; Antalya (Türkiye)

Avrupa’nın en güzel şelaleleri listesine Manavgat Şelalesini eklemeden bitiremezdik. Antalya’nın Manavgat ilçesinin 3 km kuzeyinde yer alan bu göz alıcı şelale, ırmak suyunun 3-4 metrelik falezden düşmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Manavgat Şelalesi’nin yüksekliği az olmasına rağmen oldukça geniştir ve çok yüksek bir debiyle akar. Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken doğa güzelliklerinin başında gelir.

Shopping Cart
Scroll to Top